Vali Bektaş; “Vefa Kordinasyon Kurulu Oluşturuldu”

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş Corona Virüs salgını sebebi ile bugün basın mensupları ile bir araya geldi. Bektaş öncelikle bakanlık talimatları ile alınan tedbirleri ve 65 yaş üstü vatandaşlar için alınan kararlar hakkında konuşurken durumun ciddiyetine varılmasını istedi.

Zonguldak Valisi Bektaş basına yaptığı açıklamada;
“Malum ülkemizin şartlarını hepimiz biliyoruz. Olağanüstü şartlarla mücadele etmeye çalışıyoruz. Sağlık bakanlığı son durumu açıkladı. 21 kaybımız var.  Bu işin hafife alınmayacak bir konu olduğunu diğer ülkelere baktığımızda anlamamız gerekiyor. Dün son 24 saat içerisinde sadece İtalya’da yedi yüzden fazla can kaybı söz konusu. Bizler tedbirlerimi sıklaştırıyoruz. Maalesef vatandaşımızın hareket alanını daraltmak zorunda kalıyoruz. Virüsün yayılmasını önlemek için her türlü tedbiri almaya çalışıyoruz. Özellikle risk grubunda olan 65 yaş ve üzeri kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın hareketlerine bir miktar daha sınırlandırma getirmek zorunda kaldık. “

“Gerekirse Cezai İşlem Uygulanacak”

“Bakanlığımız bize gerekli talimatları gönderdi. Bizde bu talimatlar sonrası ne yapacağımızı bir karara bağladık. 65 yaş üzeri ve kronik hastalığı olan vatandaşlarımızın hane halkı dışında kişilerle temasları zorunlu haller dışında yasaklandı. Çoğu etkinlik olmayacak kolluk kuvvetlerimiz bu işin takipçisi olacak. Gerekirse cezai imkânlar kullanılacak.

Bu konuda riski ciddiye almamız gerekir. Böyle davranmadığımızda önümüze neler çıkabileceğini görüyoruz. Almamız gereken her türlü tedbiri almak durumundayız. Bakanlıklarımızın talimatları bu yöndedir. “

“Vefa Kordinasyon Kurulu Oluşturuldu”

“65 yaş üzeri deyince yeni bir konsept geliştirildi. Biliyorsunuz Avrupa’da 65 yaş üzerine sağlık tedavilerinde 2. Plana atmak gibi bir durumları var. Biz tam tersi her il ve ilçede vefa koordinasyon kurulu oluşturduk. İletişim merkezleri oluşturuyoruz. Vatandaşlarımız 112 acil çağrı merkezi aracılığı ile bu merkezle iletişim kurabilecek. İhtiyaçlarını belirtmesi durumda sistem içerisinde bulunan tüm kurumlar ile evden çıkmalarına gerek kalmadan her türlü ihtiyaçları karşılanacak.

Yaşlılarımız bizim velinimetimiz. Vefa duygusu ile davranmak zorundayız. Biz bazı ülkeler gibi onları 2. Plana atıcı bir davranış içinde olmayacağız. “

“Okulları Neden Kapattık?”

“Zabıta ve kolluk kuvvetlerimiz önce uyaracak. Uymadığı takdirde gerekeni yapacak. 3150 tl para cezası var. Biz kimseye ceza vermenin peşinde değiliz. Neden 65 yaş üzeri özellikle? Çünkü onlar risk altında. Biz okulları neden kapattık? Çocuklarımız risk altında değildi. Bulaştırmasın virüsü risk altındaki gruplara ulaştırmasın diye kapattık.

Ülkemizde 971 vaka görüldü. Bu sadece bizim bildiğimiz. Henüz tespit edilmeyenlerde vardır. Belki burada birinizde de olabilir. Herkes durumun ciddiyetine varmalı”

“700 İnsanın Bir Günde Ölmesi Söz Konusu”

65 yaş üstünün sokağa çıkmaması ile ilgili bir kamu görevlileri diye bir sınırlama var. Biz o sınırlamalara uyuyoruz. 700 insanın bir günde ölmesi gibi bir şey söz konusu. Bugün katlandığımız her şey az bir şey değil. Hayal değil, bir varsayım değil. 24 saat içerisinde İtalya’da ölen kişi sayısı 700’ün üzerinde. Böyle olumsuz bir şeyde herkes üzerine düşeni yapacaktır. Kime ne fedakarlık düşüyorsa, bunu yapmak zorundayız. Kötü senaryoyla karşılaşmamak için elimizden ne geliyorsa yapacağız. 

“Şuan Hiçbir Sıkıntı Yok”

Kamu görevlisine bir ayrıcalık yapılacaktır buda sistemin yürümesi içindir. Bakanlıktan gelen genelgede hizmetine ihtiyaç olanları istisna tutabilirsiniz deniliyor. Bunlar kimler, Vali, kaymakam, doktor, eczacı vs. gibi. Limanda baştan bu tarafa her şey kontrol altındadır. Şuana kadar hiçbir sorun yaşamadık. Bugünde orda 51 Türk vatandaşımız geldi. 10 tane de Ukrayna vatandaşı var. Ukrayna vatandaşları içeri alınmadan geri gönderilecek. Türk vatandaşları aldık. İlk kontrolleri yapıldı. Onları bir öğrenci yurdunda karantinaya aldık. Baştan sona limanda tam kontroller yapılıyor. Hiçbir sıkıntı şuan yoktur.” dedi.(Kaynak Lens Medya)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: