EMEK Partisi; “Yetkilileri daha etkin çözümler üretmeye çağırıyoruz.”

EMEK Partisi Zonguldak Merkez İlçe Başkanı Mustafa Aday, yazılı bir açıklama yaptı

Aday, “Koronavirüs haberi nedeniyle Zonguldak’ta gazetecilerin ifadeye çağrılması kabul edilemez. Tüm gerçekler halktan saklanmamalı ve gerçekleri haber yapan basın emekçileri üzerindeki baskılara son verilmelidir. Salgın tehdidine karşı mücadelenin etkili olabilması için şeffaf olunmalıdır.”dedi

EMEK Partisi Zonguldak Merkez İlçe Başkanı Mustafa Aday “Zorunlu olmayan üretim durdurularak çalışanlara ücretli izin verilmelidir

“Şeffaf olunmalıdır”

Zonguldak’ta koronavirüsten kaynaklı ölümün olması ve resmi makamlarca yapılan açıklamada 22 pozitif vaka olduğunun açıklanması halkı tedirgin etmektedir. Halkın özgürce haber alabilmesi için basın çok önemlidir. Koronavirüs haberi nedeniyle Zonguldak’ta gazetecilerin ifadeye çağrılması kabul edilemez. Tüm gerçekler halktan saklanmamalı ve gerçekleri haber yapan basın emekçileri üzerindeki baskılara son verilmelidir. Salgın tehdidine karşı mücadelenin etkili olabilmesi için şeffaf olunmalıdır.

Günlerdir başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere Hükümet yetkililerince sürekli olarak halkımıza ‘Evde oturun, sokağa çıkmayın’ deniyor ama binlerce işci ve emekçi işyerlerinde çalışıyor. Çalışan işçiler ve kamu emekçileri risk altındadır. Başta maden işçileri olmak üzere, tekstil, belediye, PTT, kargo, banka, market, büro gibi birçok iş kolunda işçiler ve kamu emekçileri zorunlu olarak çalışıyor. ‘Evde kal’ çağrıları işçiler ve kamu emekçileri için de geçerli olmalıdır. Temel ihtiyaçlar bakımından çalışması zorunlu olmayan iş yerleri geçici olarak kapatılmalıdır. Tüm işçilere ücretli izin verilmeli, işsizlere işsizlik ödeneği verilmelidir. Sağlık emekçileri başta olmak üzere, zorunlu hizmetlerde görev yapan emekçilere ücretsiz testler yapılmalı, virüsten koruyucu ürün ve malzemeler eksiksiz olarak sağlanmalıdır.

Özellikle binlerce işçinin çalıştığı madenlerde üretim tamamen durdurmalıdır. Madenlerde 15 günlük vardiyalı çalışma sistemi kabul edilemez. Bu virüs 15 gün bulaşıp 15 gün bulaşıyor mu?  Özel maden ocaklarında da bu salgın tehlikesi geçinceye kadar üretim durdurulmalı ve işçiler ücretli izine çıkarılmalıdır.

“İflaslar ve işsizlik ilimizde de yaşanacaktır”

AKP iktidarının açıklamış olduğu ekonomik önlem paketine baktığımızda patronlara her türlü kolaylık sağlanmaktadır. Borç erteleme, uzun vadeli kredi desteği vb. uygulamalar patronlara varken paketten işçiye emekçiye telafi çalışma, esnek çalışma, ücretsiz izin, işten çıkarma ve birde dua etmek kalmıştır. Önümüzdeki günlerde iflaslar ve işsizlik tüm ülkede olduğu gibi ilimizde de baş gösterecektir. Bu konuda acil çözümler üretilerek uygulanmalıdır.

Zonguldak’ta koronavirüsünten ilk ölüm de gerçekleşmiştir. Yaşamını yitiren Sevda Çilingir’in ailesine yakınlarına başsağlığı diliyor, hastalarımıza da acil şifalar diliyoruz. Yetkilileri bir an önce daha etkin çözümler üretmeye çağırıyoruz.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: