Ertuğrul; “İnfaz düzenlemesi bir an önce sonuca bağlansın”

CHP Kdz Ereğli İlçe Başkanı Eylem Ertuğrul TBMM görülecek olan Yargı paketine yönelik düşüncelerini dile getiren basın açıklaması yaptı.Ertuğrul; “Diğer yandan bu af paketinin düşünce suçlarını da kapsamasını istiyoruz. Tutuklu gazetecilerle düşüncelerinden dolayı tutuklanan bireyler için de özgürlük istiyoruz”dedi

Eylem Ertuğrul açıklamasında şu görüşlere yer verdi, “Ülkemizi de etkisi altına alan Covid-19 pandemisine karşı, merkezî otorite tarafından alınan ve alınacak tedbirlerin yanı sıra, bu salgın sebebiyle düşünülen ekonomik ve sosyal tedbirleri de yakından takip ediyoruz.

Genel Merkezimiz ve TBMM Adalet Komisyonu üyelerimiz gibi prensip olarak infaz düzenlemesini de içeren Yargı Paketi’ne ve düzenlemelere karşı olmadığımızı belirtmek isterim. İnsanlarımızın sağlığının korunması noktasından hareketle, mahkumların rehabilite ve ıslah edilmesi, toplumla entegre olması için her şeyin yapılabilir olduğuna inanıyoruz. Ancak infaz düzenlemesi üzerinde bütün partilerin uzlaşması gerekiyor. CHP olarak özellikle uyuşturucu kaçakçılığı ve cinsel suçlar ile kadına ve çocuğa şiddet suçlarında düzenleme olmaması gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuda duruşumuz nettir.
Yargı Paketi’nde olması gereken kayda değer ve olumu bulduğumuz hükümler elbette var. Ancak, öncelikle infaz düzenlemesinin bir an önce neticeye bağlanması gerekiyor. Af, infaz ya da erken tahliye düzenlemesi iki yıl önce gündeme gelmiş ancak neticeye ulaştırılmamıştı. Artık sonuca varılmalı; fakat toplum nazarında olmazsa olmazlarımız var ve onların da aşılmaması gerekiyor.
Özellikle son yıllarda,düşünce özgürülüğüne bu kadar muhtaç olan ülkemizde de bu özgürlüklerini kullandıkları için yargılanan; habercilik, eleştiri ve yorumlama haklarını kullandıkları için haklarında soruşturma başlatılıp tutuklanan hatta hüküm giyen gazeteciler var. Basının demokrasinin dördüncü kuvvetine her zaman inanmış bir partinin mensupları olarak bu uygulamaların her zaman karşısında olduk. Tek yaptıkları halkın haber alma özgürlüğüne katkı vermek amacıyla gazetecilik yapmak olan basın çalışanlarının da infaz yasasındaki düzenlemeden yararlanarak özgürlüklerinin iadesi olmazsa olmaz şartlarımızdan biridir. Diğer yandan bu af paketinin düşünce suçlarını da kapsamasını istiyoruz. Tutuklu gazetecilerle düşüncelerinden dolayı tutuklanan bireyler için de özgürlük istiyoruz. Yazılarında iktidar olanlara muhalefet yaptıkları için örgüt propagandasıyla suçlanan gazetecilerimiz var. Bu konunun da mutlaka ve mutlaka masaya yatırılmasını istiyoruz.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: