Uluslararası Şeffaflık Derneği: Panik Yaşanmaması İçin Gerçeği Söyleyin

Dernekten yapılan açıklamada “Salgın hastalık gibi durumlarda kamu otoritesinin temel prensibi şeffaflık olmalıdır. Gerçek durumun yansıtılmadığı hallerde kurumlara olan güven duygusu zedelenecektir” denildi.

 

Uluslararası Şeffaflık Derneği, Covid-19 salgınına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada Sağlık Bakanlığı ve diğer kamu otoritelerinin yaptıkları açıklamaların toplum nezdinde yeteri kadar tatmin edici olmadığı belirtildi.

Yazılı olarak yapılan açıklamada özetle şu ifadelere yer verildi:

Toplum,

*Testlerin sayısı ve hangi kriterlere göre tatbik edildiğine,

*Test uygulamaları ve sonuçlarına,

*Vakaların hangi il ve bölgelerde bulunduğuna,

*Hangi sağlık kuruluşlarında tanı ve tedavi uygulamasının yapıldığına,

*Tespit edilen vakaların sosyal çevreleri için hangi önlemlerin alındığına dair bilgi verilmediğine,

*Alınan önlem ve tedbirlerin tüm halka objektif şekilde uygulanmadığına dair eleştirilerini dile getiriyor.

Salgın hastalık gibi durumlarda kamu otoritesinin temel prensibi şeffaflık olmalıdır. Halkın panik yaşamaması gerekçesi ile gerçek durumun olduğu gibi yansıtılmadığı hallerde kurumlara olan güven duygusu zedelenecek ve alınan tedbir, önlem ve kararların etkisi azalacaktır.

Genel eleştiri ve kaygıların yanında, ülkemiz özelinde bugüne dek yeterince dile getirilmeyen aşağıdaki hususlara dikkat çekmek istiyoruz:

*Bugüne dek karar mekanizmalarına katılımcılık sağlanmamıştır. Salgınla mücadele amacı ile bir bilim kurulu oluşturulmuş olmakla birlikte, salgınla mücadele konusunda kurul haricindeki paydaşların görüşlerine yeteri kadar değer verilip verilmediği şüphelidir.

Örneğin Türk Tabipleri Birliği’nin, bilim kurulu haricindeki bilim insanlarının, STK’ların, özel şirketlerin, salgınla mücadele konusundaki önlem ve politikalara katkıları alınmamıştır, paydaşların bu konuda sordukları sorular da yanıtsız bırakılmaktadır.

*Sağlık hizmetlerinin sunulmasında ayrımcılık, kayırmacılık önlenmelidir. Salgın hastalıklar sırasında sağlık hizmetlerinin sunulmasına ilişkin kriterlerin kamu otoritesince belirlenmesi gerekmekte, salgın hastalık teşhisi konan hastaların hangi şartlarda, nerede ve hangi sağlık yardımından faydalanacağının belirlenmesi, tüm protokoller hakkında bilgilerin şeffaf bir şekilde ilan edilmesi gerekmektedir.

*Sağlık kuruluşlarının hastalıkla mücadele amacı ile yaptıkları uygulamalar, kullanılan ilaçlar, yöntemler kamuoyuna açıklanmalıdır. Bugüne dek izlenen yöntemler, örneğin uygulanan testler ve izolasyon tedbirleri, konusunda topluma yeterli bilgi verilmemiştir.

*Alınacak önlemlerin olumsuz etkilerinin kişi hak ve özgürlüklerine etkileri en düşük seviyede tutulması ve gerekçelerinin izah edilmesi gerekmektedir. Salgınla mücadele önlemlerinin kişilerin temel hak ve özgürlükleri üzerinde olumsuz, sınırlayıcı etkileri olabilecektir.

Kısıtlamaların bilimsel gerekçelerinin, hastalığın yayılımının, etki alanının toplumla şeffaf bir biçimde paylaşılıyor olması, toplumun da kısıtlamalara riayet etmesine yardımcı olacaktır.

*Sağlık görevlilerinin topluma karşı sorumlulukları dikkate alınırken toplumun da sağlık çalışanlarına karşı sorumlulukları göz önünde bulundurulmalıdır. Bu kişilerin mesleki güvenceleri korunmalı, görevlerini yerine getirirken herhangi bir baskı hissetmeleri engellenmeli, özverili çalışmalarının karşılığı ödenmelidir.

*Kamu tarafından ihtiyaç duyulabilecek unsurların tedarikine ilişkin alım süreçlerinde şeffaflık, eşitlik ve rekabet ilkelerine uyulmalıdır. Toplumun her kesimi tarafından beklenen şeffaflık ve hesap verebilirlik gerekliliklerinin karşılanması için özellikle ihale yöntemlerinde açık ihale usullerinin tercih edilmesine gayret edilmelidir.

Yukarıda değindiğimiz üzere, salgın hastalıklarla mücadele konusunda devletin tüm organlarının olabildiğince şeffaf, kapsayıcı, katılımcı bir politika izlemesi, mücadele politikası ve önlemler kararlaştırılırken tüm paydaşların görüşlerinin dikkate alınması gerekmektedir.

 

İstanbul – BİA Haber Merkezi29 Mart 2020, Pazar 16:1

http://bianet.org/bianet/saglik/222142-uluslararasi-seffaflik-dernegi-panik-yasanmamasi-icin-gercegi-soyleyin

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: