Eğitim Sen, “ücretli öğretmenlerin ve usta öğreticilerin mağduriyeti giderilmelidir”

Eğitim Sen Zonguldak Şube Yürütme Kurulu tarafından yapılan açıklamada,koronavis salgını nedeniyle eğitim, öğretime ara verilip uzaktan eğitime geçildiği bu dönemde ücretli öğretmenler ve usta öğreticiler ile meslek dersi öğretmenlerinin ders ücreti alamadıkları belirtildi. Eğitim Sen,yaşanan mağduriyetin biran önce giderilmesini istedi.

“Tek gelir kaynağı olan ders ücreti”

Yapılan açıklamada şöyle denildi: “Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde 80 bin civarında ücretli öğretmen çalışmaktadır. Eğitim Sen’in tüm öğretmenlerin kadrolu atanması ısrarına rağmen, Milli Eğitim Bakanlığı ücretli öğretmen görevlendirmeyi çeşitli nedenlerle tercih etmektedir. Koronavis salgını nedeniyle MEB tarafından alınan kararla sözleşmeli ve kadrolu öğretmenler idari izinli sayılmış ancak ücretli öğretmenler ve usta öğreticiler mevzuat gerekçe gösterilerek, bu kapsamın dışında tutulmuştur. Çoğunlukla çalışırken de asgari ücretin altında gelirleri olan ücretli öğretmenlerin ve usta öğreticilerin tüm ekonomik gelirleri ortadan kalkmış durumdadır.
Uzaktan eğitimle ilgili düzenlemelerde de ücretli öğretmenlere yer
verilmemiştir. Tek gelir kaynağı olan ders ücretini kaybeden ücretli
öğretmenlerin ve usta öğreticilerin mağduriyeti giderilmelidir. Konunun acilen gündeme alınarak,  ücretli öğretmenlere ve usta öğreticilere çalışırken aldıkları ücret tutarında ödeme acilen yapılmalıdır.

“1 Eylül 2020 tarihine kadar kimi faaliyetleri durdurduğunu duyurdu”

Diğer taraftan Milli Eğitim Bakanlığı 28 Mart 2020 tarihinde yayınladığı başka bir genelgeyle  1 Eylül 2020 tarihine kadar kimi faaliyetleri durdurduğunu duyurdu. Bu yeni genelgeyle başta meslek dersi öğretmenleri olmak üzere pek çok öğretmen fiilen ek ders ücreti alamaz hale getirilmiş oldu. Bu genelgeyle tüm öğretmenlerin destekleme ve yetiştirme kursları,destek eğitim odası uygulamaları ve ilkokullarda yetiştirme programlarında aldıkları ek dersler de kesilirken meslek dersi öğretmenleri de haftalık 20 saate kadar ücret kaybına uğramaktadır.  Koronavirüsü salgınıyla mücadele edilirken meslek liselerinin maske, kolonya üretimi ile gurur duyulurken, söz konusu ek ders yazıyla meslek lisesi öğretmenleri üvey evlat olarak görülmüştür. Bu durum öğretmenler arasında ikilik yaratır,
huzursuzluğa neden olur.

Yaşanan eşitsizliklerin ve mağduriyetlerin biran önce giderilmesini talep ediyor, halkımızı evde kalarak sağlık emekçilerine destek olmaya davet ediyoruz.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: