Milletvekili Yavuzyılmaz; ‘Yol Haritamız Doğru Çıktı!’

Türkiye’de faaliyet gösteren termik santrallere gerekli çevresel yatırımlarını yapmaları için altı yıldır uzatılarak tanınan süre, 31 Aralık 2019 tarihinde dolmuş, kamuoyundaki yoğun tepkilerinde etkisiyle, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 13 termik santralden beşinin tamamen, birinin ise kısmen kapatılmasına karar verilmişti.

Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, çevre mevzuatına uymadığı için Bakanlıkça üretimi durdurulan santralden biri olan Çatalağzı Termik Santrali (ÇATES) hakkında açıklamalarda bulundu.

Yavuzyılmaz, sosyal medya hesaplarından paylaştığı mesajında, konuyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı ile gerçekleştirdiği görüşmeden bahsederek açıklamalarda bulundu.

Milletvekili, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

‘Filtre Tamam, ÇATES Hazır!’

“Bugün Çevre ve Şehircilik Bakan Yrd. Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar’la yaptığım görüşmede; Zonguldak’ta bulunan Çatalağzı Termik Santrali’nin (ÇATES) 2×160 MW kurulu gücündeki ünitelerinde kükürt arıtma tesisini kurduğunu ve artık ”geçici faaliyet izin belgesi” verilmesi gerektiğini belirttim.Bugüne dek, üzerinde hassasiyetle durduğumuz gibi, ÇATES’in ne bir gün “FİLTRESİZ” çalıştırılmasına, ne de bir gün “NEDENSİZ” yere üretimsiz kalmasına tahammülümüz yoktur.Geçtiğimiz hafta tesisin saha incelemesi tamamlandı. Geçici faaliyet izin belgesi şu an Sayın Bakan Murat Kurum’un onayında. Kendisiyle de ilerleyen günlerde konuyu görüşerek faaliyet izin belgesini alacağız.

‘Yol Haritamız Doğru Çıktı!’

Termik santrallerin devletten yüz milyonlarca lira teşvik aldığını açıklamıştık. ÇATES’in de çevre yatırımlarını bu kaynakla yapabileceğini belirttik. Kükürt arıtma tesisinin kurulacağı süreçte “hiçbir çalışanını hak kaybına uğratılmayacağı” yönündeki yol haritamızı kamuoyuyla paylaşmıştım. Açıkladığım yol haritasının doğruluğu ortaya çıkmış, hiç bir çalışan mağdur edilmeden ÇATES faaliyete hazır hale gelmiştir.

CHP Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz açıklamasının son bölümünde; “ÇATES, artık daha çevreci ve işçi dostu bir anlayışla yıllarca sorunsuz bir şekilde faaliyetini sürdürecek, üretimine devam edebilecektir.”diye ifade etti

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: