Eğitim Sen: “Ek ders ücretleri ödenecek”

“Ücretli öğretmenler, usta öğreticiler ve meslek dersi öğretmenlerinin ek ders ücreti ödenecek”

Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği Yürütme Kurulu tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi: “Koronavis salgını nedeniyle eğitim, öğretime ara verilip uzaktan eğitime geçildiği dönemde mevzuat gerekçe gösterilerek ücretli öğretmenler ve usta öğreticilere ek ders ücreti verilmediğini belirtmiştik. Bu durumun çoğunlukla çalışırken de asgari ücretin altında gelirleri olan ücretli öğretmenlerin ve usta öğreticilerin tüm ekonomik gelirlerini ortadan kaldırarak mağduriyet yarattığına dikkat çekmiş, yetkilileri acilen sorunu çözmeye davet etmiştik.  Yine Milli Eğitim Bakanlığının 28 Mart 2020 tarihinde yayınladığı başka bir genelgeyle 1 Eylül 2020 tarihine kadar kimi faaliyetleri durdurduğunu, bu yeni genelgeyle başta meslek dersi öğretmenleri olmak üzere pek çok öğretmenin fiilen ek ders ücreti alamaz hale getirildiğini açıklamıştık. Söz konusu genelgeyle meslek dersi öğretmenlerinin haftalık 20 saate kadar ücret kaybına uğradığını belirterek yaşanan eşitsizliğin ve mağduriyetin bir an önce giderilmesini istemiştik.

Günlerdir yürüttüğümüz çabalarımız ve kamuoyu baskısı sonucu adım atıldı. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamada, koronavis salgını nedeniyle eğitim, öğretime zorunlu ara verildiği dönemde ücretli öğretmenler ve usta öğreticilere ek der ücreti ödemesi yapılacağı açıklandı. Yine Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 1 Nisan 2020 tarihinde yayınlanan yeni bir genelgeyle okullara ara verildiği dönemde de, Meslek Liselerindeki meslek dersi öğretmenlerine planlama ve bakım-onarım görevi ile işletmelerde meslek eğitimi görevlerine ek ders verileceği açıklandı.

Rehabilitasyon merkezi, özel öğretim kurumu çalışan eğitim emekçilerinin ücretli izinli sayılması, 20 bin sözleşmeli öğretmenin bir an önce göreve başlatılması, hukuksuz bir şekilde ihraç edilen arkadaşlarımızın göreve iade edilmesi için de mücadelemize devam edeceğiz. Bizler kadrolu, sözleşmeli, ücretli, ataması yapılmayan, hukuksuz bir şekilde ihraç edilen, kamuda, özelde güvencesiz çalışan eğitim ve bilim emekçileriyiz, milyonu aşan bir gücüz. Eğitim ve bilim emekçilerinin gerçek temsilcisi olan Eğitim Sen olarak diyoruz ki birleşe birleşe kazanacağız.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: