Aday; “Sokağa çıkmayı yasaklayan iktidarın sahip olduğu mantıkla salgınla mücadele edilemez”.

EMEK Partisi Zonguldak Merkez İlçe Başkanı Mustafa Aday, 30 Büyükşehir ve Zonguldak’ta uygulamaya konulan 2 günlük sokağa çıkma yasağına tepki gösteren açıklama yaptı

Aday; “Çözüm Sokağa Çıkma Yasağı Değil Halkın İhtiyaçlarının Karşılandığı Karantinadır”dedi

EMEK Partisi Zonguldak Merkez İlçe Başkanı Mustafa Aday açıklamasında, “Bir maskeyi dağıtmayı beceremeyen, 1000 TL yardım için insanların PTT önüne yığılması üzerine halkı suçlayan ve nihayet alelacele alınmış bir kararla sokağa çıkmayı yasaklayan iktidarın sahip olduğu mantıkla salgınla mücadele edilemez.”

Açıklamada şu görüşler dile getirildi, “Tahribatı her geçen gün artan korona salgınına karşı halkın beklentisi gerçek bir fiziksel temasın kesileceği tedbirlerin alınması iken hükümet dalga geçer gibi hafta sonu için 30 büyükşehir ile Zonguldak’ta sokağa çıkma yasağı ilan etti.Salgın için alınması gereken önlemleri bir türlü almayan iktidar sömürü çarklarının dönmesini gözeten bir karar aldı. Salgınla zaten mesai günü olmayan, 2 günlük hafta sonu tatilinde sokağa çıkma yasağıyla mücadele edilemez.Alınacak tedbir bellidir, halk sağlığı kurumları ile çalışması zorunlu üretim ve hizmet alanları dışında emekçilere ücretli izin vermek, gereksinimlerinin karşılanmasını sağlamaktır.

Bir gün önce “İşten atmalar yasaklanıyor” yalanıyla piyasaya sürülen düzenleme ile de gerçekte sermaye kesimleri korumaya alınmış, emekçiler önceki haklarından bile yoksun bırakılmıştır. Hafta sonu için ilan edilen sokağa çıkma yasağı da bir göz boyamadır. Başlamasından iki saat önce duyurulan yasak sırasında binlerce yurttaşın acil gereksinimleri için sokağa dökülmesi de halkın, acil ihtiyaçların karşılanacağı konusunda iktidara güven duymadığının göstergesidir.

Bir maskeyi dağıtmayı beceremeyen, 1000 TL yardım için insanların PTT önüne yığılması üzerine halkı suçlayan ve nihayet alelacele alınmış bir kararla sokağa çıkmayı yasaklayan iktidarın sahip olduğu mantıkla salgınla mücadele edilemez.

Tekrar ediyoruz. Sokağa çıkma yasağı bir çözüm değildir. Gerçek çözüm halkın zorunlu ihtiyacının karşılandığı, emekçilerin ücretli izne ayrıldığı karantinadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: