Coşgun “25. yaşımıza ulaştık”

ZOKEV Başkanı Kürşat Coşgun bir açıklama yaparak, “Demokrasi yolunda, bilimin ışığında süren yolculuğumuzda 25. yaşımıza ulaştık. Bugün ZOKEV’in ilk genel kurulunu yaptığı günün yıldönümü” dedi. 

Zonguldak Kültür ve Eğitim vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Kürşat Coşgun ZOKEV’in 25. kuruluş yıldönümü nedeniyle bir açıklama yaparak, “Demokrasi yolunda, bilimin ışığında süren yolculuğumuzda 25. yaşımıza ulaştık. Bugün ZOKEV’in ilk genel kurulunu yaptığı günün yıldönümü. Bir nevi doğum günümüz” dedi. Açıklamasında ZOKEV’in kuruluş sürecini de anlatan Coşgun, “100’den fazla Zonguldaklı aydın, zaman zaman bir araya geldikleri etkinliklerde bir güç birliği çerçevesinde örgütlenmeye karar verdi. Zonguldak’ta emek sınıfının haklarından yola çıkarak tarih, sanat, kültür ve eğitim alanında yeni projelerin planlanması ve uygulanması konusunda fikir birliği yaptı ve bu fikirlerini halkla buluşturmak üzere çalışmalara başladı. İlk toplantı 120 kişinin katılımıyla Haziran 1994’de yapıldı. ‘Nasıl bir örgütlenme?’ sorusuna yanıt aranılan toplantıda, ‘Vakıf’ önerisi kabul gördü. Çalışmaların sürekliliği ve sonuçlandırılması için 15 kişilik geçici bir komite oluşturuldu” dedi.

15 Nisan 1995’te İlk Genel Kurulumuz Yaptık

Geçici komitenin Şubat 1995’te çalışmaları sonuçlandırarak vakıf kuruluş dosyasını yetkili makamlara sunduğunu belirten Coşgun, “Bu süre içinde Vakfın kuruluş bildirgesi, adı, tüzüğü, genel amaçları, en geniş katılımla ve demokratik tartışmalarla belirlendi. Anket ve paneller düzenlendi. Zaman zaman tüm kurucu üyelerin görüşlerine başvuruldu. Vakıf, 19 Mart 1995 tarihinde Resmi Gazete’de tescil edildi ve 15 Nisan 1995 günü çoğunluğun katılımıyla ilk genel kurul yapıldı” dedi.

Kuruluş İlkelerimiz Doğrultusundaki Mücadele Yaşamsal Önem Taşıyor 

ZOKEV kurulurken açıklana örgütlenme gerekçelerinin hala geçerli olduğunu söyleyen Coşgun, “Kurulduğumuz yıllarda yıllarda ülkemizde bilim, kültür ve demokrasiyi hedefleyen olumsuz gelişmeler, halkımızın çoğunluğunda haklı kaygılar uyandırıyordu. Çağdaş demokrasiyi savunacak güçlerin dağınıklığı kaygıları her geçen gün artırıyordu. Ülke genelinde çağdaş yaşamı benimseyen insanlar, laiklik, bilimsel düşünce, ulusal egemenlik gibi Cumhuriyetimizin temel ilkelerine sahip çıkmak ve çağdaş demokrasiyi savunup geliştirmek için arayış içindeydi. Zonguldak’ta da arayış içinde olan toplumun hemen her kesiminden bir araya gelen insanlar, bir çatı altında örgütlenmeyi kararlaştırdı ve ZOKEV’i kurdu. Bu gerekçeler hala geçerlidir süreç içinde meydana gelen gelişmeler, önümüze koyduğumuz hedeflerle ilgili yapılacak mücadeleyi her zamankinden çok daha önemli hale getirmiştir” dedi.

Ortaya Önemli Bir Zonguldak Külliyatı Çıkardı 

ZOKEV’in kurulduğundan bu yana yaptığı çalışmalarla Zonguldak’ın en saygın sivil toplum örgütü haline geldiğini söyleyen Coşkun, “Vakfımız kurulduğu günden bu yanan çağdaş, demokratik bir Türkiye’nin mücadelesini verdi. Bu uğurda birçok etkinliğe imza attı. Ülkenin önde gelen pek çok aydını ile Zonguldaklıları buluşturdu. Yüzlerce öğrenciye destek vererek eğitim alanında mütevazı katkılarda bulundu. Zonguldak’ın tarihi kültürel varlıklarının ortaya çıkarılması, tanıtılması, koruma altına alınması ve gelecek kuşaklara aktarılması için yoğun çaba harcadı. Kentsel meselelerde kentin ortak aklının yaratılması, birlikte tutum alınması için birçok çalışma yaptı. Bu doğrultuda paneller, sempozyumlar, çalıştaylar, bianeller düzenledi, broşür ve kitaplar yayımlayarak ortaya önemli bir Zonguldak külliyatı çıkardı. Kentin tarihsel süreçlerine tanıklık etmiş pek çok Zonguldaklı ile sözlü tarih sayılabilecek söyleşiler yaparak bu alandaki büyük birikimin ortaya çıkarılması için çalıştı” dedi.

“Selam olsun ZOKEV’i var edip, bugünlere getirenlere” 

Coşgun açıklamasını, “ZOKEV’i var eden en önemli değeri bağımsızlığıdır. Kurulduğu günden bu yana ilkeleri doğrultusunda çalışan her kurum, kişi ve kuruluşla iş birliği yaparken, hiçbir çıkar çevresiyle en küçük bir ilişişi olmadı. Tüm çalışmalarını üyelerinin aidat ve bağışlarıyla yürüttü. Kuruluş ilkeleriyle bağdaşmayacak hiçbir kaynağı kullanmadı. Çoğulculuğa önem verdi, hiçbir siyasi parti ya da kamusal otorite ile doğrudan bağ kurmadı, onların arka bahçesine dönüşmedi. Çalışmalarında Zonguldaklılık bilinci ve ruhunun ortaya çıkarılmasına özel önem gösterdi. Böylece en karşısında olan çevrenin bile önem verdiği saygın bir kurum haline dönüştü. ZOKEV’in 25. yılını kutlarken bugünlere gelmesinde çok emeği olan herkese şükranlarımı sunuyor, hayatını kaybeden kurucularımızı rahmetle anıyorum. Selam olsun ZOKEV’i var edip, bugünlere getirenlere” diyerek tamamladı.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: