Genel Sağlık-İş “Zonguldak Valisini İstifaya,Fahrettin Koca’yı göreve Çağırıyoruz”

Birleşik Kamu-İş’e Bağlı , Genel Sağlık-İş’te Vali Erdoğan Bektaş’a tepki gösterdi ve İstifasını istedi

Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Zekiye Bacaksız yaptığı açıklamada;

“Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş yaptığı basın toplantısında, Zonguldak ilindeki 567 COVID-19 hastasının 137’sinin sağlık çalışanı olduğunu belirterek, “Her türlü tedbiri alınmasına rağmen maalesef sağlıkçılarımız kendilerini koruyamadılar. Tüm arkadaşlarımızı uyardık. Bu bizim faturamızı ağırlaştıran olay oldu. Normalde sağlıkçılarımızın bize getirdiği yük olmasaydı bugün belki de geri dönüşü konuşuyor olacaktık.” diye konuşmuştur. Zonguldak Valisi, sağlık çalışanlarının sağlığını korumanın kendi sorumluluğunda olduğu gerçeğini bir yana bırakarak, faturayı sağlık çalışanına kesmiştir.

Sağlık çalışanları, gecesini gündüzüne katarak en riskli meslek grubu olarak salgınla top yekûn mücadele etmektedirler. Uykusuz, yorgun, motivasyonu düşmüş, bu ortamda dahi döner sermayesi tartışma konusu edilen sağlık çalışanları COVID 19 salgınına maruz kalmış hastalara bizzat hizmet vermektedirler. Bu süreçte tüm idare ve idarecilerin görevi; sağlık emekçilerine destek olmak, kişisel koruyucu ekipman ihtiyaçlarını karşılamak, dinlenmelerine, doğru ve iyi beslenmelerine imkan sağlayacak şartların oluşmasını sağlamaktır. Zonguldak Valisinin kendisine sunulan istatistiki rakamlara bakarak salgının sorumlusu olarak sağlık çalışanlarını göstermesi hiçbir mantıkla açıklanamaz.

137 sağlık çalışanına COVID 19 tanısı konulmasının sebebi sosyal mesafeyi koruyamadıkları için değil, Genel Sağlık-İş olarak başından beri ifade ettiğimiz gibi gerekli kişisel koruyucu ekipmana ulaşamamalarındandır. Bu tablo; yeterli kişisel koruyucu ekipman sağlanamamasının, sağlık çalışanı açığının giderilememesinin,  sağlık çalışanlarına yaygın test uygulanmamasının sonucudur.

Zonguldak Valisi, “Misafirhanede onları misafir ettik. Onlardan ücret almadık. Yemek ücreti de almadık.” diyerek neyi ima etmektedir? Pandemi ile mücadelede ön cephede savaşan sağlık çalışanlarına yemek ve barınma sağlamak devletin görevidir. Bunu “ücret almadık” diyerek lütuf gibi göstermek devlet yönetimi ile bağdaşmayan bir tavırdır.

“Kendi aralarındaki ilişkilerinde yeteri kadar dikkatli olmadıkları için hem kendilerini sıkıntıya sokuyorlar, hem bizi sıkıntıya soktular.” diyen Zonguldak Valisi, “en yüksek perdeden uyardık” diyerek de sağlık çalışanlarının itibarını zedelemektedir. 

Zonguldak Valisinin açıkladığı bu rakamlar, COVID-19 ile mücadelede en yüksek risk grubunda olan sağlık çalışanlarının kişisel koruyucu ekipman eksikliklerinin bir an önce giderilmesi ve sağlık çalışanlarına yaygın test yapılması gerektiği konusundaki çağrılarımızın ne kadar hayati olduğunu da gözler önüne sermiştir.

Sağlık çalışanları ülkemizdeki tüm hastalara hayatlarını kaybetme riskini göze alarak hizmet üretmektedirler. Hayat kurtarmaktadırlar. Onlar bu toplumun yükü değil, bu ülkenin kahramanlarıdır. Genel Sağlık-İş olarak, kendi hayatlarını riske atarak salgınla mücadele eden sağlık çalışanlarına bu şekilde yakışıksız ithamlarda bulanan Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş’ı istifaya, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı da göreve çağırıyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: