Topaloğlu; “Nükleer santrallere karşı yaşamı savunmaya devam ediyoruz”.

Yeşil Sol Parti Zonguldak İl Başkanlığı Çernobil Nükleer Santralinin patlamasının yıl dönümünde basın açıklaması yayınladı., “Nükleere İnat, Yaşasın Hayat!*diye ifade edildi

Yeşil Sol Parti adına açıklmayı Ali Topaloğlu yaptı. Topaloğlu açıklamasında; “ 25 Nisan’ı 26 Nisan’a bağlayan gece yarısından sonra mühendislerin olası bir güç kesintisine karşı yapmayı planladıkları deney için şartların oluştuğuna karar verildi. Santralde herkes son derece deneyimli ve görevlerini iyi yapıyorlardı; her şey kontrol altındaydı ve sabaha karşı 1.23’de deney için düğmeye basıldı. Bir dakika sonra saat 01:24’te ise, ters giden bir şeyler fark ettiler. Deney için devre dışı bırakılmış güvenlik sisteminden ötürü reaktörde önlenemeyen çekirdek tepkimeleri gerçekleşti. O an itibarıyla kontrolden çıkan şey binlerce yıl boyunca kontrol altına alınamayacaktı. Reaktörün tonlarca ağırlıktaki beton çatısı havaya uçtu. Sabah olduğunda insanlık tarihinin gördüğü en büyük nükleer kazalardan birisi olmuştu. Her yere radyoaktif radyasyon yağıyordu.

Bu felaketin mimarı olan Rus Rosatom Şirketi, iktidarla yaptığı anlaşma gereği, ülkemizde Mersin Akkuyu’da da nükleer santral kuruyor. Sicili bu denli bozuk şirket, felaketten önce, Çernobil’in en ileri teknolojiye sahip olduğunu iddia ediyordu. Akkuyu’da bu firmayla, bu işletme yöntemiyle ve bu teknolojiyle, bu zihniyetle kaza olmama ihtimali yoktur.

Hükümetler yaşam için geri dönüşü olmayan tehlikelerle dolu nükleer santraller kurmak yerine, enerji ihtiyacımızı düşürmek için çalışmalı, yerelin ihtiyaçlarını dikkate alarak ekosistemle uyumlu ve yenilenebilir enerjilere yönelmelidirler.Nükleer santral projeleri sadece bizim çocuklarımızın ve gelecek nesillerimizin değil gezegendeki tüm yaşamın felaketi anlamına gelmektedir.

Hiçbir yerde yeni nükleer felaketler istemiyoruz. Yaşamın koşulsuz şartsız dünyanın her noktasında daim olabilmesinden yanayız. Nükleer santrallere karşı yaşamı savunmaya devam ediyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: