Kdz.Ereğli Bilim Sanat Merkezince Koronavirüs için Ventilatör üretti

Kdz. Ereğli Bilim Sanat Merkezince Tasarlanan Ventilatör Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş’a Tanıtıldı.Kdz. Ereğli Bilim ve Sanat Merkezi Koronavirüs ile mücadele kapsamında sağlık çalışanlarına destek olmak için şimdiye dek ürettiği maske, siperlik, dezenfektan ve tıbbi görüntülemede kullanılan laringoskop aparatının ardından portatif ve kullanımı kolay bir ventilatör üretti.

Konuyla ilgili yapılan basın açıklamasında; “Kdz. Ereğli Bilim ve Sanat Merkezi öğretmeni Taylan Çağatay Akın tarafından üretilen ve açık kaynak kodlu olma özelliği ile herkesin kullanımına ve geliştirmesine açık olarak sunulan ventilatör, aynı zamanda oksimetre olarak da hizmet vermektedir.Cihazın taşınabilir olması, acil durumlarda, hasta nakli sırasında hatta ambulanslarda kullanımı açısından önemli bir avantaj sağlamaktadır. Arduino temelli olup kodlanabilen ventilatör, 24 V ile çalışmakta, oksimetre ve kızılötesi LED ile algılayıcılar sayesinde kanın ışık geçirgenliğinden yararlanarak alyuvarlarda taşınan hemoglobin miktarını ölçebilmektedir. Nabız değerlerini de ölçen cihaz bu değerleri ekranda göstermektedir.

Milli Eğitim Müdür Vekili Harun Akgül’ün de katıldığı ziyarette Kdz. Ereğli Bilim ve Sanat Merkezi öğretmenleri Valimiz Sayın Erdoğan Bektaş’a; farklı yaşlardaki insanlara bünyesine uygun miktarda hacim ve hızda solunum yaptırmak amacıyla ayarlanabilme özelliğine sahip cihazın, portatif olması ile birçok sağlık kuruluşunda kullanılmaya aday olduğunu ifade ettiler.

Vali Erdoğan Bektaş, ziyarette sağlık çalışanlarına destek olmak amacıyla ventilatörü üreten öğretmenlere teşekkür etti ve başarılar diledi

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: