Siyasetin “İt dalaşı”

Korona Virüs salgını hayatı felç etti. Ekonomiden sosyal yaşama tüm alanı içine aldı.

Dünya zor günlerden geçiyor. Salgının verdiği sıkıntıyı, zararı hafifletmenin yolları ülkelerdeki, kentlerdeki siyaset merkezlerinin,meslek ve kitle örgütlerinin,toplumsal güçlerin insanlar üzerindeki bu baskı,zor anlarını daha da ağırlaştırmaktan öte, çözüm yolları bulmak,insanların biraz olsun rahat nefes almalarını sağlam olmalı.

Fakat ülke gündemine baktığımızda bırakın biraz nefes almayı,rahatlamayı gün geçtikçe, virüsün etkileri azaltmak, tam tersi daha gerginliği tırmandırıcı,çözüm yollarını tıkayıcı davranışlar üst üste geliyor.

Ülkenin Cumhurbaşkanı dünyayı saran salgınla ilgili konuşmasının neredeyse önemli bölümünü ana muhalefete,onun liderine ayırarak geçiriyorsa bu suç bastırmaktan,suçu örtmekten yada çözümsüzlüğün başka bir biçimde dışa vurumun dan başka bir şey değil.

Benzer yaklaşımlar yerele indikçe daha basitçe ve daha da kişiselleşerek devam ediyor.

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) Nisan ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Türkiye’de 11 Mart itibariyle görülmeye başlayan ve hızla yayılan COVİD-19 pandemisi ile başlayan süreçte birçok ürüne keyfi zamlar yapılırken,  açıklanan enflasyonun gerçek manada bu rakamlar olmadığı ifade ediliyor.Özellikle elektrik, doğalgaz, yaş sebze ve temel gıda ürünleri ile temizlik maddelerine yapılan zamlarla birlikte açıklanan enflasyon rakamlarının gerçeği yansıtmadığı gözleniyor.konuyu Tüketici Hakları Derneği Başkanı Ali Topaloğlu dile getirdi.

Bir anlamda da tam bir muhalefetin rolünü, yapması gerekeni yaptı.

Fakat siyaset merkezleri ise tam bir it dalaşında.

AKP Zonguldak Milletvekili Hamdi Uçar 1 Mayıs öncesi çıktığı TV kanalında, kendine has üslubuyla, “İşçinin alın terini, emeğini kimse politize etmesin. Ama gerçek anlamda 1 Mayıs işçi bayramı olarak kutlanır. Ama bunu sulandırmasınlar, bulandırmasınlar. Politize etmesinler,’CHP ne anlar işçiden, emekçiden siz kim işçinin halinden anlamak kim

Sözlerine karşılık CHP Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun’da sosyal medya hesabından,jet cevapla, “Eski meslektaşlarının diktiği bir pantolon paçası kadar faydası olmuş mu memlekete?” diyerek şu ifadelere yer verdi, “Emeğin Başkentinin milletvekiline bende sorarım o zaman;Ne yapmış maden işçisi için şimdiye kadar? Mecliste kaç kere Zonguldak maden işçisinden ve şehrimizin sorunlarından bahsetmiş. Hangi yaralı parmağa merhem olmuş?”türünden açıklamaları yer aldı.

İki siyasetçiyi de tanıyorum.Hamdi Uçar her makam geldiğinde benzer çıkışları oldu.Ebru Uzun’da daha çok sosyal medyayı kullanan bir tarzı kullandı.Bu tarz siyaset kentin içinden geçtiği sıkıntılı dönemi, krizi çözmekten çok daha da ağırlaştıracağı kesin.Bırakmamız lazım bu tür tutumları.Toplumun muhalefetten ve onun temsilcilerinden beklediği,  iktidarın sorunların üstünü örtmek, ötelemek ve her şeyi toz pembe göstermesine itiraz etmek, açığa çıkarmak, ezilen, yoksullaşan halkın sorunlarına çözüm üreten bir tarz geliştirmeleridir.

Benzer tartışma yine AKP Milletvekili Hami Uçar ve CHP Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz arasında “Hodri Meydan” çağrıları

Bu “it dalaşından” Zonguldak halkına fayda gelmez.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: