Yavuzyılmaz: Kozlu Sahili’nde çevre felaketi devam ediyor, Bakanlık neyi bekliyor?

Geçtiğimiz yıl, “tıbbi atık kirliliği” ile yerel ve ulusal basında geniş yankı bulan Zonguldak’ın Kozlu Sahili, o tarihten bu yana bertaraf edilmeyen evsel ve tıbbi atıklar nedeniyle tekrar gündemde.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu üyesi Deniz Yavuzyılmaz, Kozlu Sahili’ndeki çevre felaketini defalarca Meclis gündemine taşımasına rağmen, ilgili Bakanlıkların ne sorumluları bulma ne de atıkları bertaraf etmek adına hiçbir adım atmadığını söyleyerek; “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve belediyelerin neyi beklemekte olduğunu Zonguldak halkına açıklanmalı” dedi.

Milletvekili, geçtiğimiz yıl Sağlık Bakanlığı’na ve Çevre Bakanlığı’na verdiği soru önergeleri ile kirliliğin kaynağının bulunmasını, sorumluların cezalandırılmasını isterken; sunduğu araştırma önergesiyle ile de Mecliste bir araştırma komisyonu kurulmasını talep etmiş, ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile gerçekleştirdiği görüşmede, tehlikenin boyutunu birinci ağızdan Bakana aktarmıştı.

Yavuzyılmaz, 19 Mayıs tarihinde tekrar bölgeye giderek yerinde inceleme ve tespitlerde bulunduğu sahilde, “buradaki çevre rezaleti yaşanmaya devam ediyor, halk sağlığı ve doğa halen büyük bir tehlike altında” diyerek açıklamalarda bulundu.

‘Zonguldak’ın bütün plajları tehlike altında’

“Zonguldak Kozlu Sahili’nde tıbbi atık rezaleti yaşanmaya devam ediyor. Bir yıl önce Sağlık Bakanlığı’nı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı soru ve araştırma önergeleri vererek uyarmış, göreve davet etmiştim. Ancak yetkililer hiç bir tedbir almadığı gibi halen denize sadece birkaç metre mesafede metrelerce yükseklikteki çöp dağıyla karşı karşıyayız. Evsel atıklara, tıbbi atıklar karışmış, kumsal boyunca şırıngalar, kan tüpleri, serumlar ortalığa saçılmış durumda. Üstelik İnsanın tüylerini diken diken eden bu kirlilik, sadece Kozlu Sahili’ni değil, Zonguldak’ın ve karadenizin bütün sahil ve plajlarını tehdit ediyor.

‘Burada insan ürünü bir çöp dağı var’

Burada insan ürünü olan bir çöp dağı ile karşı karşıyayız. Sahil boyunca bu dağ ilerliyor ve anlıyoruz ki evsel atıklarla birlikte çöpün içine tıbbi atıklar atılmış, üzerleri toprakla kapatılmış. Bu dağı, denizden gelen dalgalar aşındırıyor ve bu tehlikeli ve zehirli atıklar kumsala ve deniz suyuna karışıyor. Buraya profesyonel ekiplerin gönderilerek imha ve bertaraf çalışmalarının yapılması gerekmekte.

‘Üzeri örtülerek ‘Millet Bahçesi’ yapılmak istendi’

Üstelik bu kadar tehlikeli bir alanı ortadan kaldırmadan, tıbbi atıkları imha etmeden üzerini örterek çöp dağının üzerine Millet Bahçesi yapmak isteniyor. Hangi çağda, hangi yıldayız ki Zonguldak halkına reva görülen şu rezalete bakın.

Sağlık açısından bu kadar tehlikeli bir alanın üzerine ailelerin, gençlerin ve çocukların buluşacağı, piknik yapacağı, oyun oynayacağı bir park yapmak demek bir salgına davetiye çıkarmaktır. Profesyonel ekiplerce burada gereken önlemler alınana dek konunun takipçisi olmaya devam edeceğim”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: