Çaycuma’nın kardeş şehri Lennestadt Belediye Başkanı Stefan Hundt bir video mesajıyla Çaycumalıların Ramazan Bayramını kutladı. Hundt, 6 Haziran’da imzalamayı planladıkları kardeşlik belgesini, yaz sonunda, Çaycuma’da imzalanacağını bildirdi.

Çaycuma’nın kardeş şehri Almanya’nın Lennestadt Belediye Başkanı Stefan Hundt bir video mesajı ile Çaycumalıların bayramını kutladı. Lennestadt Uyum Meclisi Başkanı Nedim Kalembaşı’nın çevirisini yaptığı video mesajına, Türkçe “İyi bayramlar Çaycuma” anonsuyla başlayan Hundt, “Hepinizin Ramazan Bayramı’nı kutluyorum. Ramazan ayının sonuna geldik, herkese iyi bayramlar dileğinde bulunuyorum. Bu yıl bayram biraz farklı şekilde kutlanıyor. Hayatın akışı gibi, bayram kutlamaları da alışık olduğumuz şekilde değil. Pandemi nedeniyle insanların kendileriyle baş başa kaldığı şu günlerde, bayram da aile içinde kutlanıyor. Bunu fırsata dönüştürmek mümkün. Başka bir ölçeğe vurulup bayram sırasında ortaya çıkan görüntüleri, topluma, ailelerin birlik ve beraberlik mesajı olarak verebilirsiniz” dedi.

Virüs Hepimizin Aynı Gemide Olduğunu Gösterdi

Hundt mesajını, “Pandemi gösterdi ki, bu dünya hepimizin, sorunlarımız ortak. Virüs nedeniyle bir kez daha anladık ki, ayrımsız dünyadaki tüm insanlar aynı kaderi paylaşıyor ve farklılıklarımız olsa da aynı gemide yol alıyoruz. Bir virüsün insanlara neler yapabildiğin gördük. Hepimizin geçmişi tekrar gözden geçirmesi, yaşadığımız hayat üzerine tekrar, tekrar düşünmesi gerekiyor. Virüsün ayrıca Allah’a tekrar nasıl yakın olabileceğimizi düşünmemiz için ayrı bir mesajı olduğunu düşünüyorum” diyerek sürdürdü

Kardeşlik Belgesini Yaz Sonunda İmzalayacağız

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’ya ön ismi ile seslenerek bayramını kutlayan Hundt, mesajında, “Belediye Başkanı Sevgili Bülent, değerli belediye meclis üyeleri ve Çaycuma halkı hepinizin bayramını kutluyorum. Sevgili Bülent özellikle senin bayramını kutluyorum. Bu bayram bu şekilde geçti, ama biz gördük ki daha ileride çok daha güzel şeyler yapacağız. 6 Haziran’da birlikte olmayı planlamıştık. Çaycuma’ya gelip iki kent arasındaki kardeşlik belgesini imzalayarak aramızdaki bağları daha ileriye taşıyacaktık. Belge ileride atacağımız adımlar için bir manifesto niteliği taşıyordu. Pandemi dolayısıyla bu töreni ilerideki bir tarihe ertelemek zorunda kaldık. Ben bu töreni yaz sonuna doğru Çaycuma’da yapabileceğimizi umuyorum” şeklinde ifadelere de yer verdi.

Pandemi Sonrasında Kaldığımız Yerden Devam Edeceğiz

Hundt sözlerini, “Bu anlaşma çerçevesinde okullarımız, sivil toplum örgütlerimiz arasında başlayan ilişkiler daha da derinleşecek. Ekonomi sanayi alanında da geldiğimiz çok iyi noktayı daha ilerilere taşıyacağız. Bu alanlarda çok mesafe kaydetmiştik, pandemi sonrasında, kaldığımız yerden çok daha güçlü bir şekilde sürdüreceğimizi söylemek istiyorum. Çalışmalarımızı mutlaka iyi bir şekilde sonuçlandıracağız. Yaz sonunda görüşmeyi diliyor, selam ve saygıları sunuyorum” diyerek tamamladı.