Eğitim-İş; “Öğretmen dinsel ibadetlerde yardımcı personel olarak kullanılamaz”

Birleşik Kamu-İş’e bağlı Eğitim-İş Zonguldak Şube Başkanı Metin Kahveci, “İçişleri Bakanlığı  valilere gönderdiği resmi yazı doğrultusunda Cuma namazlarının cami  bahçeleri dışında okul bahçelerinde kılınmasını istemiştir. Valiliklerde belirleyecekleri okul bahçelerinin temizlenmesini okul  idarelerine  vermektedir. Gerekli hijyen koşulların oluşturmasını istenmektedir .Minberin yerinin belirlenmesi birlikte erkek öğretmenlerin de gelen cemaate kolonya, mendil  (peçete) tutması  görevi verilmektedir.  Öğretmen dinsel ibadetlerde  yardımcı personel olarak kullanılamaz. Bu görevler MEB personeline verilemez.”diyerek tepki gösterdi

İşte Kahvecinin açıklaması;

“Öğretmen dinsel ibadetlerde  yardımcı personel olarak kullanılamaz”

“Krona virüs kapsamında  ülkemizde bir çok önlemler alınmış ve bir çok vakalar yaşanmıştır. Elbette tedbiri elden bırakmamalı ve önlemlere devam etmek durumundayız. Bu kapsamda  camilerde Cuma namazı  3 aydan beri kılınamamıştır. 1 Haziran itibarıyla  yaşam normale dönmesiyle birlikte  doğal olarak  dinsel ibadet yerleri de konuşulmaya başlanmaktayız.  İçişleri Bakanlığı  valilere gönderdiği resmi yazı doğrultusunda Cuma namazlarının cami  bahçeleri dışında okul bahçelerinde kılınmasını istemiştir. Valiliklerde belirleyecekleri okul bahçelerinin temizlenmesini okul  idarelerine  vermektedir. Gerekli hijyen koşulların oluşturmasını istenmektedir .Minberin yerinin belirlenmesi birlikte erkek öğretmenlerin de gelen cemaate kolonya, mendil  (peçete) tutması  görevi verilmektedir.  Öğretmen dinsel ibadetlerde  yardımcı personel olarak kullanılamaz. Bu görevler MEB personeline verilemez.

Diyanetin dünya personeli varken, bu görev   gerek  idarecilerimiz  olsun,  gerek öğretmenlere  neden veriliyor diye yetkililere soruyoruz?. Okullarımızın kuruluş amaçları belli olup  geçici  ibadet yerleri de olsa  bu kapsamda  kullanılması MEB yasalarına aykırıdır. Kaldı ki öğretmen ve idareciler dinsel ibadetlerde görevlendirilemez. Bizler eğitim çalışanlarının valilikler emrinde ‘’ joker’’ eleman gibi uzmanlık alanı dışında  resen görev verilmesi büyük hatadır. Eğitim İş olarak  bu  görev verilse  dahi kabul etmeyeceğiz. Hangi inanç olursa olsun öğretmenlerin dezenfektan, kolonya,ve peçete tutmak gibi mesleki saygınlık  ve itibarımızı zedeleyecek  davranışlara karşıyız. Zaten toplumda itibarı ve statüsü bitirilmiş olan öğretmenin daha da kötü duruma düşürülecek ve  toplumda dalga geçilmeye kadar gidilecektir.( Peçeteci, kolanyacı öğrt vb) .Öğretmeni her kurum tarafından ezen,küçültülen, itibarı yok olan, şamar oğlanı durumuna düşürülmeyecektir. Eğitim İş olarak  bu tür görevlerin bütçesi MEB yakın olan Diyanet İşleri başkanlığı tarafından  yapılmasını söylemekteyiz. Bu yanlıştan bir an önce dönülmesini talep eder kamuoyuna saygılar sunuyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: