Mimar Demirtaş; “MAKZON’u başka yere kurabilirsin, endüstri mirası başka yerde yok.”

 

Mimarlar Odası Zonguldak Temsilciliği Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Demirtaş, geçtiğimiz hafat Zonguldak Belediyesi’nin olağanüstü toplantı gündemine gelen “MAKZON Projesi ile ilgili görüş ve önerilerini açıkladı

Demirtaş açıklamasında, “Zonguldak’ın ikisine de, çok, çokihtiyacı olduğu inkar edilemez bir gerçek. İkisi bir arada olamayacağına göre,o zamanbirinden, biri tercih edilecek.Bu alanda hazırlıkları ve gerekliprotokolleri yapılmış, o gerekçeyleTTK’danMilli Emlak Müdürlüğüne devredilmiş,endüstri mirası turizmiamaçlı Kültür Vadisi projesinin mi, Yoksa, ekonomiye katkı verecek, kömür üretimine destek olacakMAKZON sanayi sitesiprojesinin mi?tercihedileceğine karar verilmesi ve ona göre hareket edilmesi gerekiyor.”dedi

İşte o açıklama;

“Zonguldak;ülkemizin sanayiye dayalı olarak kurulan ilk sanayi kenti, cumhuriyetimizin ilk vilayeti.

Ancak, yıllardır süregelen bir alışkanlık var. Yetkililer gördükleri her boşluğa, dar bir kadroylagizlice belirledikleri şeyleri sokuşturmaya çalışıyor, o doğrultuda imar planları yaptırıyorlar.

Bir yeri düzelttiklerini zannederlerken çalışan iki yeri bozuyorlar.

Planların halk için yapıldığı söyleniyorama,nedense içinde halkolmuyor, halkın bilgisi bile olmuyor.

Belediye Meclisindeki ve devam edentartışmalardan da;yine aynı alışkanlıkların devam ettiği; plan değişikliğinin amacı ve içeriği hakkında meclis üyelerineve kamuoyunaayrıntılı, doyurucu bilgilendirme yapılmadığı anlaşılıyor.

MAKZON Mu, Kültür Vadisi Mi?

Plan değişikliği tartışılan alanda, valilikçe ve BAKKA tarafından desteklenen turizm amaçlı Kültür Vadisi projesi, kültür varlığı olarak tescillenmiş yapılar ileonların koruma alanları var. Endüstriyel miraslar var. Vali Ali Kaban zamanında Kültür Vadisi Projesi gereğincealan içindekiTTK’nın kullanımındaki yerler Milli Emlak Müdürlüğüne devredilmişti. Burada Zonguldak’ın turizme açılması açısından çok önemli yatırımların projeleri var. Ayrıca Jeopark  çalışmaları var

Diğer yandan, Zonguldak’ın kömür kültürü ve maden makineleri üzerine bilgi ve emek birikimini devam ettirecek MAKZON gibi bir maden makineleri kümelenme sanayi tesislerine de çok ihtiyacı var.Kent ekonomisi ve istihdam açısından çok önemli, çok önceden hayata geçirilmesi gereken bir yatırım projesi.Kent merkezindeki Sanayi Sitesini kent merkezinden kaldırmak amacıyla Tasmacı/Elvanpazarcıkmevkiinde bir alan da bulunmuştu.

İlk Önce, Alanda Ne Yapılacağının Kararı Gerekiyor

Turizm amaçlı kültür vadisini sınırları içinde sanayinin olması, iç içe olmaları doğru değil. .

Zira iki projede çok farklı kullanımlarıve işlevleriamaçlıyorlar. İç içe olmaları; koruma,şehircilik ve planlama açısındançok sakıncalı . Özetle, ikisi iç içe olamaz.

Ancak;Zonguldak’ın ikisine de, çok, çokihtiyacı olduğu inkar edilemez bir gerçek. İkisi bir arada olamayacağına göre,o zamanbirinden, biri tercih edilecek.Bu alanda hazırlıkları ve gerekliprotokolleri yapılmış, o gerekçeyleTTK’danMilli Emlak Müdürlüğüne devredilmiş,endüstri mirası turizmiamaçlı Kültür Vadisi projesinin mi,

Yoksa, ekonomiye katkı verecek, kömür üretimine destek olacakMAKZON sanayi sitesiprojesinin mi?tercihedileceğine karar verilmesi ve ona göre hareket edilmesi gerekiyor.

Tercih kararı; Akademisyenlerin, Meslek Odalarının, Sivil Toplum Örgütlerinin katılımıyla olursa daha sağlıklı sonuçlar alınacaktır.Yapılmak istenirse en fazla 3-5 günde sonuçlanacak kolay bir belirleme.

Endüstri Mirası Olan bu Yapılar Başka Yerde Yok.

Tercihin; nesillerin emaneti Endüstri miraslarını ve tescilli yapıları içinde barındıran ve çok önceden başlayan çalışmalarla, o amaçla TTK’dan devir alınan, şiir müzesi, şairler sokağı, kömür kafe, restoran, butik otel v.s. gibi yapıların yanı sıra mevcut yeşil alanı da koruyarak, Zonguldak turizminin kalkındırılmasını hedefleyen, böylece yerel halkın ihtiyaçları karşılanırken, bir taraftan da turizm potansiyeli geliştirilmiş olduğundan yerli ve yabancı turistlere hitap etme olanağı sağlanacak olan Kültür Vadisi projesinden yana olmasını umut ediyoruz.

Zira MAKZON, Zonguldak’ta başka yerlere de kurulabilir, ama endüstri mirası bu yapılar başka yerde yok.

Kısır Tartışmalar Son Bulsun

Zonguldak’ın,tartışmalarla, karalamalarla,daha fazla zaman kaybetmeye tahammülü yok. Bu tercihleri bir an önce netleştirilip, tartışmaları bitirip yol haritamızı çizmeli, önümüze bakmalıyız.

Zonguldak’ın yarınlarını aydınlatmak isteyenlere sesleniyor: “Zonguldak’ın geleceği için büyük düşünelim, bilenlere danışarak, birlikte tartışarak, ortak akılla doğru kararlar verelim ve doğru planlar üretelim.” diyorum.

“Kentin sakini değil, sahibi olalım.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: