Deli Salih’ten Makzon’a

Son günlerde gündemde MAKZON adında bir proje var.
Asma`da Maden Makineleri Fabrikası ve Küçük Sanayi Sitesi kurulmak isteniliyor.
Zonguldak maden şehri olmasından dolayı ocaklarda kullanılmak amacı ile makine ve parçaları kendi yapan ustaların olduğu bir şehirdi zaten.
Zonguldak Merkez Atölyesi ustalarının yapamayacağı şey yoktu.
Usta demirciler çekirdekten yetişmeydi.Markalama konusunda son derece ustalaşmışlardı.
1991 Büyük Madenci Grev`inden sonra Zonguldak üzerine oynanan politikalar gereği büyük bir kısmı erken emekli yapıldı. Genç yaşta emekli olanların çoğu Zonguldak`ı terk ederek başka illerde fabrikalarda iş bulmakta zorlanmadılar bile.Zira onların Zonguldak`ı terk etmeye teşvik edilmesi için özel kanun çıkarıldı. Bu kanuna göre madenden emekli işçiler başka bir yerde sigortalı tekrar çalışabilecekti.
Beli ki bir operasyondu bu !
Bartın ve Karabük`ün de il yapılması ile Zonguldak küçüldü.Emekli olan madenciler emekli ikramiyelerini alarak Zonguldak`tan ayrıldı.

Şimdi bugünlerde Zonguldak Valisi Erdoğan BEKTAŞ Merkez Atölyesi`nin eksikliğinde bir fabrika kurulması talebini değerlendiriyor.

Lokomotif Yaptı Deli Dediler.

1941 yılında Zonguldaklı E.K.İ`de çalışan demir ustası Salih SANDIKÇI bir lokomotif yaptı. Eğitimi yoktu.
EKİ demirci ustası Salih SANDIKÇI , dönemin Genel Müdürü İhsan SOYAK’tan mesai saatleri dışında çalışmak şartıyla izin alarak, hurda ve atıl lokomotif parçaları ile bir kenara atılan makine malzemeleri ve çoğunu teknik imkansızlıklar altında zor şartlarda kendi imal ettiği parçalarla, lokomotifi üretti.

Lokomotifin çalıştırılacağı gün, Genel Müdür ve hazır bulunanların karşısında lokomotifi hareket ettiremeyince Genel Müdür Ihsan SOYAK tarafından “malzemeleri ve zamanını boşa harcadığı” gerekçesiyle cezalandırılmıştır.
Sonradan yaptıkları araştırmada boruların kum ile doldurulduğunu gördüler.Yani; bu çalışmadan hoşnut olmayanlar tarafından sabote edildiği görüldü.
Bakımı tekrar yapılan EKİ 30 nolu lokomotif, Zonguldak-Kozlu-Üzülmez Ocağı arasında 1941’den 1970’li yılların sonlarına kadar kömür ve işçi taşımacılığında kullanılmıştir.

Hatırlarsanız Alman Mühendisler bizim kullandığımız lokomotifleri videoya çekmek için her sene bölgeye gelirlerdi.Zira makinelerin çoğunu bu Alman mühendisler yapmıştı.Kendi yaptıkları makinelerin çalışmasından elbette ki gurur duyuyorlardı. Bizde kullanmaktan duyuyorduk.

Sanırım arada ki fark bu.

Zonguldak kendi kaynaklarını kullanmak zorunda.Böyle bir fabrika sadece madenlere makine ve parça üretmekle kalmaz, Ülkede ki bir çok fabrikaya iş üretir.

Bu işe el atanları da deli ilan etmeyelim de !

(Fotoğraf ; 1941 Gazete Haberi)
(Zonguldak`ın Eski belediye Başkanı Hüseyin ÖZTEK, Salih SANDIKÇI  damadıdır. H.Y)

Haber : Hayati YILMAZ / Zonguldak Tarih

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: