Mimarlardan Kız Meslek Lisesi görüşü; “Zayıf taşıyıcı sistemi güçlendirilir ve yaşatılır”

Mimarla Odası Zonguldak İl Temsilcisi Turhan Demirtaş Kızmeslek Lisesi konusunda görüşlerini açıklayan değerlendirmelerde bulundu.

Turhan Demirtaş, önerileri,teknik konuları da içeren aynı zamanda Karabük Kültür Varlıkları Koruma Kurulu üyelerine de çağrı yapan açıklamada Turhan Demirtaş, “Eğer neden o rapor ise, kurul üyelerine soruyoruz; sizler karar verirken,yapıların; kentin tarihindeki, kentlilerin belleğindeki yerini mi, kentin kültürüne etkisini ve katkısını mı, özgün mimarisini mi gözetiyorsunuz, yoksa deprem raporuna göre mi karar veriyorsunuz? Şimdiye kadar deprem mevzuatına uygun olmayan binlerce yapı tescil edildi ve doğal olarak yine de edilecek. Bunu kurul üyeleri de, bizler de biliyoruz.Söyler misiniz,amacınız nedir? 

 

Açıklama şöyle;

Zonguldak Kültür Eğitim Vakfı ( ZOKEV ) ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından tescil başvurusu yapılan 60 yıllık eğitim yuvası Kız Meslek Lisesi, Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından tescile layık görülmemiş, reddedilmiş.

29 Kasım 2019 tarih 5693 sayılı ilk kararlarında bakın ne diyorlar:“… 1960 yılında dönemin M.E. Bakanlığı tarafından yay şeklinde estetik olarak projelendirildiği görünen yapının aynı dönemde yapılan standart tip okul yapılarından mimari form olarak tamamen farklı olduğuna, muhtemelen müellif bir mimar tarafından projesinin hazırlanmış olabileceğine, okul binasının iç mekanının ortasında yukarı katlara çıkışı sağlayan döner merdivenin özgün biçimi, zemin döşemelerinde dekoratif şekillerin işlendiği mozaik kaplamaların, ayrıca pencere denizliklerinin dönemin dökme mozaik işçiliğini yansıttığı anlaşıldığından, bahse konu taşınmazın inşa edildiği dönemden günümüze kadar Zonguldak ilinde yaşayan kadınların mesleki ve teknik eğitimlerinin sağlanmasında hizmet sunarak yapının hatıra değerine haiz olduğu kanaatine varıldığından …..”diyerek, yapının tescil için yeterli kriterleri taşıdığını oybirliği ile karar altına alan kurul üyeleri son toplantıda, anlamalarından ve kanaatlerinden dönmüşler,oy çokluğu ile tescile layık görmemişler.

Çok kısa zaman dilimi içerisinde tam tutarsızlık gösteren bu dönmeleri anlamak mümkün değil.

Bilim adamlığıyla bağdaştıramadığımız dönüşlerde neler etkili oldu da,ret kararı verildi?

Buçelişkilikarar,kurul üyelerinin;yapımı devam eden, hastaneye otopark yeri uydurmak için okulun yıkılmasını isteyenlerin çeşitli baskı ve talimatlarına görehareket ettikleri söylem ve iddiaları,doğrular nitelikte güçlendirecektir.

Anlaşılan o ki, Kız Meslek Lisesinitescil ettirmeyip, yıkıp yok etmekararlığında olanların,buldukları bahane; yapının deprem mevzuatına uygun bulunmaması olmalı. Zira,yukarıdaki, oybirliği ile imzaladıklarıtespit ve kanaatlerden dönmenin başka bir nedeni görünmüyor.

Eğer neden o rapor ise, kurul üyelerine soruyoruz; sizler karar verirken,yapıların; kentin tarihindeki, kentlilerin belleğindeki yerini mi, kentin kültürüne etkisini ve katkısını mı, özgün mimarisini mi gözetiyorsunuz, yoksa deprem raporuna göre mi karar veriyorsunuz? Şimdiye kadar deprem mevzuatına uygun olmayan binlerce yapı tescil edildi ve doğal olarak yine de edilecek. Bunu kurul üyeleri de, bizler de biliyoruz.Söyler misiniz,amacınız nedir?

Yapılması gereken; Zonguldak Kız Meslek Lisesi tescil edilir,zayıf taşıyıcı sistemi güçlendirilir ve yaşatılır.Böylece, uzun yıllardır belleklerimizde var olan izini, kuşaklar ileriye taşır, nesillere aktarır.

Zaten tescilini istemekteki tek amaç da budur.

Kurula baskı yapanlar, tespit, kanaat ve kararlarından dönerek tescili ret edenler, tarihi okulu yıkıp yok etmeye çalışanlar; Zonguldak’a, tarihine, halkına ihanet etmiş olacaklar.

Görünmez eller; kentin kültürel izlerini her geçen gün tek, tek yok ederek, günü birlik plansız kararlar ile halkın isteklerini, ihtiyaçlarını görmezden geliyor, “ben istedim, yaptım, istediğimiyaparım” pervasızlığıyla yeni garabetler yaratıyorlar.

Kollarını açmışana kucağı gibi,yay şeklindeki özgün mimari tasarımlı 60 yıllık eğitim yuvamızın geleceğini,rüzgara göre yön değiştirenlerin tutarsız kararlarına bırakamayız.

Mücadelemizi yasal platformlarda, sonuna kadar sürdürmeye kararlıyız.

Tüm Zonguldaklılara, özellikle de mezun kadınlarımıza, kadın derneklerimize sesleniyoruz: Kentin sakini değil, sahibi olalım. Okulumuzu koruyalım, yıkımına karşı çıkalım, yıktırmayalım.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: