Türeli; “Sınavsız, Yarışsız Demokratik Eğitim İçin Mücadele Edelim!”

Hafta sonu gerçekleşecek olan sınavlar ilgili olarak, basın açıklaması yapan EMEK Partisi Zonguldak İl Başkanı Ateş Türeli,” Salgın koşullarında sınavların ertelenmesine ilişkin toplumsal talebi dikkate almayarak öğrencilerin, öğretmenlerin ve ailelerinin hayatını riske atma tutumu da eğitime ilişkin bu pratiğin uzantısıdır. Daima piyasanın ihtiyaçları doğrultusunda ve kendi bekasını garanti edecek düzeyde bir eğitim sistemi inşa etmeye çalışan iktidar için rekabet de vazgeçilmezdir.”dedi

Türeli açıklamasında, Eğitim sistemi yıllardır uygulanan politikaların sonucunda ilkokuldan başlayarak tam anlamıyla sınav merkezli hale getirildiğine dikkat çekti ve, Okullar öğrencileri eğitmek, çok yönlü olarak gelişmelerini sağlamak yerine her yıl milyonlarcasını merkezi sınavlara hazırlayan bir yapıya bürünmüş durumdadır dedi.

Türeli şu görüşlere yer verdi, “Her gün insanların öldüğü korona salgını yaşanırken de tartışılan Liselere Giriş Sınavı (LGS) ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tarihleri turizm sezonu ve özel okul sahiplerinin beklentileri dikkate alınarak belirlendi. Türk Tabipleri Birliği (TTB) başta olmak üzere, eğitim sendikalarının, çok sayıda bilim insanının itirazına rağmen, sınavların ertelenmemesi öğrencilerin eğitim hakkı ve sağlıkları ile ilgili kaygıların yok sayılmasına neden oldu. İktidar milyonlarca öğrenci, öğrenci velisi ve öğretmenin sağlığını, çeşitli düzeydeki kaygılarını yok sayarak bir kez daha “ekonominin öncelikleri” söylemiyle tercihini patronlardan yana kullandı.

Salgın koşullarında sınavların ertelenmesine ilişkin toplumsal talebi dikkate almayarak öğrencilerin, öğretmenlerin ve ailelerinin hayatını riske atma tutumu da eğitime ilişkin bu pratiğin uzantısıdır. Daima piyasanın ihtiyaçları doğrultusunda ve kendi bekasını garanti edecek düzeyde bir eğitim sistemi inşa etmeye çalışan iktidar için rekabet de vazgeçilmezdir.

Bu piyasacı ve rekabetçi eğitim anlayışı terk edilmelidir. Öğrencileri birbiri ile rekabet eden değil, onları geliştiren, çok yönlü bilgi ve beceri kazandırıcı, nitelikli bir eğitim anlayışı benimsenmelidir. Bu talep için eğitim alanında mücadele eden sendikaların, örgütlerin, eğitim çalışanlarının daima yanında olduk, olacağız. Bütün öğrencilere eşit fırsatların tanındığı bilimsel, demokratik, laik, anadilinde ve parasız eğitim için mücadele etmeye devam edeceğiz. Kurmak için mücadele ettiğimiz düzen sınav merkezli eğitim anlayışı yerine gençlerin ve çocukların zihinsel ve bedensel gelişiminin birlikte sürdürüldüğü, ezberci olmayan, yaratıcı yeteneklerini geliştiren bir eğitimin geçtiği düzendir.

Bu koşullarda sınavlara katılmaya zorlanan öğrencilerimize başarılar diliyor; elemesiz bir eğitim sistemi için mücadeledeki yerlerini almalarını umuyoruz. Gelecekleri gençliğin mücadelesiyle şekillenecektir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: