‘Corona Virüse kestane balı iyi geliyor’ (Video)

Zonguldak İli Arı Üreticileri Birliği Başkanı Abdurrahman Çanlı ve Başkan Yardımcısı Muhammet Turgut’un birlikte düzenlediği basın toplantısında kestane balının Corona Virüse iyi geldiği ileri sürüldü.

Zonguldak İli Arı Üreticileri Birliği Başkanı Abdurrahman Çanlı ve Başkan Yardımcısı Muhammet Turgut, basın mensupları ve kahvaltıda buluştu. Toplantıda, Arı Üreticileri Birliği’nin Ereğli Ören Mahallesi Bozoklar Mevkii’ndeki tesislerde üretilen bal ve arı üretimi hakkında bilgiler verildi. Başkan Çanlı, arının doğanın dengesini korumada önemli bir faktörü olduğunu ifade etti. Başkan Yardımcısı Turgut, balın Corona Virüs üzerinde olumlu etkisi olup olmadığı yönündeki soruya söyle yanıt verdi: “Bir akşam beni bir köyün muhtarı aradı. Corona Virüs hastalığı geçiren birisi için kestane balı istedi. Biz temin ederiz dedik ama faydası ne olur bilmiyoruz dedik. Arayan muhtar tedavi yapan doktorun kestane balını tavsiye ettiğini söyledi. Biz bununla ilgili tıbbi bir açıklama yapamayız ama hastanelerden hocalar, profesörler araştırma yapmak için bizden kestane balları ve polen istediler” dedi.

“300 milyonluk bir katma değer kaynağı”

 

Zonguldak İli Arı Üreticileri Birliği Başkanı Abdurrahman Çanlı, arının doğanın dengesini korumada önemli bir faktörü olduğunu ifade etti. Başkan Çanlı, kestane ormanının Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) kadar kazandığını ifade ederek, “300 milyonluk bir katma değer kaynağı dönüyorsa, bu insan doğaya dönecektir. Kilimli Çatalağzı’nda termik santraller çevreyi öldürmezse, gal arısı olmazsa dönecektir. Doğal yaşamı yok edecek olaylar olmazsa bal üretilecek” dedi.

 

 

One comment

  1. […] ZAYBİR Kdz.Ereğli’ye  12 Km kendilerine ait üretim, dolum,numune tesislerinin de içinde olduğu komple bir tesis.Proje kapsamında BAKKA,Zonguldak Valiliği,Tarım -Orman Müdürlüğü destekli çalışmalarını yapan Zonguldak Arı yetiştiricileri Birliği’nin çalışmalarını Başkan Abdurrahman Canlı basın mensuplarına detaylı aktardı.ZAYBİR’in bu çalışmasını susmagazetesi.com adresinde https://susmagazetesi.com/2020/06/29/corona-viruse-kestane-bali-iyi-geliyor/ detaylı olarak verdik. […]

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: