Sarıal;“AKP iktidarı çalışan gençlerimizi sermayenin kölesi yapmak istiyor”

CHP Kilimli İlçe Başkanı Erol Sarıal, İktidarın Tamamlayıcı Emeklilik Sigortası Sistemi (TES) düzenlemesi kapsamında Kıdem Tazminatına yönelik olarak gündeme getirilen değişikliğe karşı basın açıklaması yaptı.

Sarıal açıklamasında, “ESNEK ÇALIŞMA VE KIDEM TAZMİNATI HAKKININ BUDANMASINA KARŞIYIZ “dedi

CHP Kilimli İlçe Başkanı Erol Sarıal, “18 senedir ülkeyi yöneten, krizler, yolsuzluk ve yoksulluktan başka hiçbir getirisi olmayan AKP iktidarının çalışan gençlerimizi sermayenin kölesi yapmaya yönelen politikalarına karşı, gençlerimizi, anne ve babalarını çok dikkatli olmaya davet ediyoruz”diye ifade etti

Açıklamada şu görüşlere yer verildi, “Kıdem tazminatı, çalışanın geleceğinin en önemli güvencesidir. Kıdem tazminatı, bir yıl harcanan emeğe, bir yıl dökülen alın terine karşılık, verilen yılda bir aylık haktır.Kıdem tazminatını kaldırmak; yılda bir aylık, 30 günlük karşılığını 19 güne düşürmek en büyük haksızlık, adaletsizlik, hukuksuzluktur.
Kıdem tazminatı konusunda yapılmak istenen, olağan bir düzenleme değildir. Çalışanların verdiği emek mücadelesi sonucuTBMM onayı ile kazanılmış hakka açıktan yapılan bir saldırıdır.
Kıdem tazminatına karşı yapılan her saldırı, emeğe, alın terine karşı yapılmış bir saldırıdır.  Fabrikalarda, ofislerde, hizmet sektöründe, madenlerde, ulaşım sektöründe, tarlalarda, laboratuarlarda, hastanelerdeçalışan genç kızlarımızın, çalışan genç delikanlılarımızın, kadın erkek herkesin geleceğine karşı saldırıdır.

Kıdem tazminatı, Türkiye Cumhuriyeti’ni kuranların yüksek ideallerinin ulaştığı “Sosyal Devlet” aşamasının ileri bir kazanımıdır.

Çalışma yaşamına esnek çalışma kavramını yerleştirmek, iş güvencesini ve bir işten emekli olabilme hakkını hedef almaktadır. AKP iktidarının getirmeye çalıştığı yeni istihdam anlayışı, çalışanlara ek olarak, birişe girme ve sonrasında, iş güvencesi içinde mutlu bir evlilik ve yaşlılık dönemi hayali kuran işsiz gençlerin de hayallerini çalma girişimidir.
İş güvencesi ve kıdem tazminatı gibi kazanımları yıkmak, geriletmeye çalışmak, sosyal devlete karşı açılmış bir savaş ilanıdır.

Dahası bu gelişmeler, AKP iktidarının sosyal devlet anlayışı yerine sermaye devleti anlayışını getirme çalışmalarının bir sonucudur.

Biz CHP’liler olarak, ulus dışı, yabancı sermayeyi Türkiye çekme adına; gençlerimizin, çalışanlarımızın alın terinin, emeğinin ve gelecek hayallerinin feda edilmesine asla göz yummayacağız.

18 senedir ülkeyi yöneten, krizler, yolsuzluk ve yoksulluktan başka hiçbir getirisi olmayan AKP iktidarının çalışan gençlerimizi sermayenin kölesi yapmaya yönelen politikalarına karşı, gençlerimizi, anne ve babalarını çok dikkatli olmaya davet ediyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: