Sol Parti;“Emekliler bu dönem ekmekle maske arasına sıkıştırılmışlardır”

Sol Parti Zonguldak İl örgütü, iktidarın emeklilere yönelik politikasını,salgın bahane edilerek Kıdem Tazminatlarının kaldırılması düşüncelerini eleştiren yazılı basın açıklaması yayınladı.

Açıklamada, “Siyasi iktidar bu salgını adeta bahane edip hem emekli maaşlarındaki kesintiler yapmayı istemekte  hem de toplumsal yaşamımızda baskıcı politikalarını uygulamaya sokmak istemektedir”denildi

Mart ayı başında başlayan koronavirüs salgını ile gerek kişisel gerek toplumsal yaşamımızda önemli değişiklikler olduğuna dikkat çekilen Sol Parti açıklamasında şu görüşlere yer verildi, “Anayasanın hükmü olan sosyal devlet olmanın gereğiyle hareket etmesi  gereken siyasi iktidar, ne yazık ki tam tersi davranmış, bu salgından olumsuz etkilenen bütün kesimlerin kendi başının çaresine bakmayla baş başa bırakmıştır.

Bu kesimin başında hiç şüphesiz emekliler gelmektedir.

Açlık sınırında yaşayan emekliler sağlık  ve temel ihtiyaçlarını  bile karşılayamaz hale gelmişlerdir.

Ardı ardına açıklanan paketlerde ise emeklilerin hayatını kolaylaştıracak, rahatlatacak hiçbir önlem yer almamaktadır.

En düşük emekli maaşının 1.500 TL olacağına dair açıklama emeğiyle yıllarca çalışan ve emkliliği hak etmiş milyonlarca  emeklilerin açlık sınırının altında yaşadığı” gerçeğinin utanmazca söylenmesidir. 8 milyon civarında emeklinin maaşı 2.000 TL nin altındadır. Yani 8 milyon yurttaşımız asgari ücretin çok altında hatta açlık sınırının altında maaş almaktadır.

Bu yüke bir de maske, dezenfektan vs giderler salgın nedeniyle eklenmiştir. Emekliler bu dönem ne yazık ki ekmekle maske arasına sıkıştırılmışlardır.

Yine bu dönemde emeklilerin sağlık giderleri artmış, bu konuda da destekleyici hiçbir önlem emeklilerin lehine alınmamıştır.

Siyasi iktidar bu salgını adeta bahane edip hem emekli maaşlarındaki kesintiler yapmayı istemekte  hem de toplumsal yaşamımızda baskıcı politikalarını uygulamaya sokmak istemektedir

Kıdem tazminatı hakkının kaldırılmak istenmesi, tamamlayıcı emeklilik sistemi adı altında emeklilik sisteminin özelleştirilmeye çalışılması,  emeklilikte yaşa takılanların sorunlarının görmezden gelerek çözülmemesi, bu yaklaşıma örnek sayılabilir.

Sol Parti; iktidarın bu baskıcı, yasaklayıcı yok sayıcı yaklaşımına karşı hak ve taleplerin dile getirilmesinde ısrarcı olacaktır.

Emekliler gülünç oranda yüzdelik zamlarla, avutulmaya çalışılmaktadır. Ülkemizin bütün birikiminde payı, emeği olan emekliler ne yazık ki siyasi iktidar tarafından bir yük olarak görülmekte, aldıkları sefalet ücretinde bile kesinti yapılmaya çalışılmaktadır.

Krizin ve olumsuzlukların sebebi emekliler değildir. Sonucunu da emekliler çekemez. Temmuz ayında yapılacak olan ve bu yüzdelik zam, güya enflasyon farkı, komik bile denemeyecek oranlardır. Emeklilerin yüzdelik zamlara değil, insanca yaşayacak ücrete ihtiyacı vardır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: