“MAKZON Çalıştayı yapılsın”

Zonguldak Belediye Meclisi’nin Temmuz ayı döneminin 3’ncü toplantısı Belediye Başkanı Ömer Selim Alan Başkanlığı’nda gerçekleştirildi. Toplantıyı başından sonuna kadar izledim.Toplantının her maddesi mutlaka kent ve kent insanı için önemli mutlaka.

Fakat gündem MAKZON Projesine kilitlendi.

Bunun nedeni aslında söylenenlerin satır aralarından aldığımız notlarda “Ciddi bir proje” olması.İşte o ciddiyetidir ki, hem tartışılıyor hemde tartışılırken yol alıyor.

İşin gerçeği bu toplantıda biraz daha netleşmeye yada nereye evrilmesi gerektiği konusunda en azından kafalarda soru işareti oluşturmaya başladı.

MAKZON (Makine İmalatçıları Derneği) Başkanı aynı zamanda Belediye Meclis Üyesi Murat Uzun mecliste yaptığı konuşma bir çağrı niteliğinde ve proje “Zonguldak’ın projesi olmalı“dedi.

Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan işi daha da ileri götürerek, “Biz Allah’ın izniyle MAKZON’u Zonguldak’ta yapacağız. Destek veren olsa da yapacağız, vermeseler de biz yapacağız. Biz MAKZON konusunu artık şu an bekletelim.  Niye, bakın sizden rica ediyorum. İlgili ilgisiz, alakalı, alakasız STK’lar dahi yorum yapmaya başladı.Ortak paydamız Zonguldak ise ben MAKZON’un son derece çevreci,  Zonguldak’a, bölgeye ülkemize ve hatta yurt dışına bir tohum olarak atılacağını ve yeşereceğini, inşallah ‘bunda bizim de bir payımız var’ diye bir proje olarak görüyorum“dedi

Gerek Murat Uzun gerekse Belediye Başkanı Alan’ın konuşmalarından sonra CHP adına söz alan CHP Meclis Üyesi ve aynı zamanda İmar Komisyonu Üyesi Turgut Aydın söz alarak, “Biz Zonguldak ve Zonguldaklının yararına bu konudan baktığımızda zonguldak ve zonguldaklının yanında olma noktasında biz yanılmak istemiyoruz. Pişman da olmak istemiyoruz. Zonguldak’a da ihanet etmek istemiyoruz. Şöyleki; bu gün Zonguldak içinde Acılık sanayi sitesi var değimli? bu sitenin alt yapısına baktığınızda 15- 20 senesi değimli?. Üzülmez sanayi sitesi var bunda alt yapısına baktığınız da 15- 20 senesi var. Dolayısıyla o gün için uygun görülen bu gün için bizim için hep şikayet konusu oldu. Çarşı içinden sanayi sitesi kaldırılsın sanayi sitesinin çarşı içinde ne işi var. Üzülmeze yapılan sanayi sitesinin ne işi var.Biz CHP olarak kesinlikle projeye karşı olmadığımızı bir defa yinelenek istiyorum. Biz sadece oranın yeriyle ilgili olarak bu projenin yapılabilirliğiyle ilgili olarak sizde bizde kapı kapı dolaşıp araştıralım uygun yeri bulalım üzerinde anlaşamadığımız yerle ilgili her türlü desteği size verelim“dedi.

Daha sonra söz alan CHP’li Meclis Üyesi ve TMMOB Maden Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Hüsnü Meydan, Meslek Odası olarak 2009 yılında Maden Makinaları konusunda kentte Sempozyum düzenlediklerini, https://susmagazetesi.com/2020/07/08/2-maden-makinalari-sempozyumu-sonuc-bildirgesi/ ülke genelinde 7 kez düzenlendiğini bunların beş sempozyumada katıldığını dile getirdikten sonra, “Kafalarda bir algı yaratıldı. Gerçekten bu bölge için CHP Meclis üyeleri bu MAKZON Projesine karşı” diye.   Geçtiğimiz Haziran ayı Temmuz ayı meclisinde bir tane meclis üyesinin “ben  MAKZON projesine karşıyım diyen” ben duymadım”Ve öneri getirdi. Gelin MAKZON ile ilgili Çalıştay yapalım, taraflar,tüm bilgilerini paylaşsın,teknik yanları konuşalım.bugün kentin ihtiyacı olan,TTK nın ürettiği ürünü üretmek değil, teknolojik ürünleri üretebilmektir“dedi.

Sağlıcakla kalın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: