Türeli; “İş Cinayetlerine Son!”

EMEK Partisi Zonguldak İl Başkanı Ateş Türeli, son haftalarda meydana gelen, fabrika yanmaları sonrasında yaşamını yitiren,yaralanan işçilerle ilgili iktidarların ve sermayenin aşırı kar hırsından kaynaklandığına dikkat çekti.Ve işçileri EMEK Partisi çatısında buluşmaya davet etti

 

Türeli yaptığı basın açıklamasında; “Hendek’deki patlamaların dumanı dağılmadan bölgemizde, Devrek – Çaydeğirmeni’nde Ayanoğlu Salyangoz Fabrikasında bir patlama oldu. 55 yaşındaki işçi Bahattin Oruç yaşamını yitirdi.  Yıllardır grizu patlaması ile yankılanan havzada bir fabrikanın buhar kazanının patlaması dikkate şayan bir durum yarattı”dedi

 

Açıklamada şu görüşler yer aldı; “Dünya genelinde yaşanan pandemi sürecinde iktidarın “çarkların dönmesi” için günübirlik ve değişken kararlar alması sonucu hastalık vaka sayısı bir ay önceki verileri gözler önüne sererken, peşpeşe gerçekleşen patlamalar iş  kazası sonucu ölen ve yaralanan işçi sayısında korkunç bir tablo ortaya çıkardı.

Pandemi süresince fabrika ve değişik iş yerlerinde rutin kontrollerin aksaması veya hiç yapılmaması işçi sağlığı ve iş yeri emniyeti bakımından olumsuzluklar silsilesini yoğunlaştırıp onlarca işçinin iş cinayeti sonucu ölümüne veya yaralanmasına neden oluyor.

Geçtiğimiz Haziran ayında 188 işçi, 2020 yılı ilk altı ayında 934 işçi iş cinayeti sonucu yaşamını yitirdi.

Yeni bir güne başlıyoruz ki; tarım işçilerini taşıyan bir kamyonetin devrilmesi sonucu ölüm haberleri alıyoruz… İnşaattan düşen, göçükte kalan, vinç altında ezilen, elektriğe kapılan…

İktidar temsilcisi ve patronların Soma’da olduğu gibi “fıtrat” diye tanımladığı veya “kader, alın yazısı” söylemi ile geçiştirdiği, görmezden geldiği iş cinayetleri yavan ekmek yenilen evlerde göz yaşı döktürmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz hafta Hendek’de, MÜSİAD Sakarya şube başkanının sahibi olduğu fabrikada 7. İş kazası yaşandı. Her iş kazası sonrası adını değiştiren tavuk kümesi fiziki yapısındaki havayi fişek fabrikasında 7 işçi öldü, 128 kişi yaralandı. İş yeri emniyeti ve işçi sağlığının hiçe sayıldığı, hammaddesi barut olan kızışma olasılığı yüksek bu fabrikada yoğun iş temposu sonucu büyük bir facia yaşandı.

Emniyet tedbirleri göz ardı edildi; 3 gün sonra aynı hata tekrar edildi. Fabrika atıkları imha edilirken bir patlama daha oldu. 3 kişi öldü, 12 kişi yaralandı.

Hendek’deki patlamaların dumanı dağılmadan bölgemizde, Devrek – Çaydeğirmeni’nde Ayanoğlu Salyangoz Fabrikasında bir patlama oldu. 55 yaşındaki işçi Bahattin Oruç yaşamını yitirdi.  Yıllardır grizu patlaması ile yankılanan havzada bir fabrikanın buhar kazanının patlaması dikkate şayan bir durum yarattı. 120 kişinin çalıştığı fabrikadaki patlama sabah mesai başlamadan önce gerçekleşmiş, tehlike bir cana mal olmuştu.

Her iş kazası sonrası iktidar temsilcilerinin yaptığı açıklamaya benzer bir bilgilendirme yapan Çaydeğirmeni belediye başkanı Satılmış Gebeş “sahibi kurallara riayet eden, makinaların sürekli bakımını yaptıran bir tesis. Bizim de gurur duyduğumuz medarı iftarımız olan bir tesis…” diye, konuştu.

İş güvenliği uzmanlarının son iş cinayetlerine ilişkin yaptığı açıklamalar; pandemi nedeniyle yavaşlayıp birden aşırı üretim artışına geçen fabrikalarda makinaların bakımının düzenli yapılmaması ve çalışanların işsizlik tehdidi ile her şeye boyun eğmesi iş cinayetlerinde ortaya çıkan korkunç tablonun asıl nedenidir, şeklinde oldu.

Pandemi olumsuzluğun siyasi iktidardan da cesaret alarak işçi ve emekçileri sömürü çarkında acımasızca ezip yoğuran, hak – hukuk tanımaksızın her geçen gün daha da azgınlaşan, yaşam hakkımızı hiçe sayan patronlara karşı sendika örgütlülüğü en temel direğimiz olmalı. Sekiz saatlik iş günü, sigorta ve yaşanabilir bir ücret hakkını elde etmek nasırlı ellerimizin birleşmesi ile gerçekleşecektir.

Yaşam hakkımızı hiçe sayan patronlara ve arkasındaki sermayedar iktidarına karşı partimiz “EMEK PARTİSİ”nde birleşelim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: