Örnek; “Sendikal örgütlenmemizin önündeki engeller kaldırılsın”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hak-İş Konferedasyonuna bağlı Öziplik İş Düzce Temsilcisi ve Hak İş İl Başkanı Talat Örnek, Dinarsu Akal Tekstil’de örgütlenme çalışmalarına başladıklarını, ancak işverenin örgütlenmeden rahatsız olduğunu belirterek tehdit edildiklerini ifade etti.
İşveren ya da işveren vekillerinin bazı çalışanlara baskı uyguladığını belirten Örnek “Bu süreçte çalışan işçi arkadaşları tek tek odalarına çağırarak telefonlarını isteyip e-Devlet’lerine baktılar. E-Devlet’lerini vermek istemeyenleri ‘Siz ikinci bir emre kadar işe gelmeyin’ diyerek içeriye almadılar” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konuyla ilgili son gelişmeleri Şube Başkanı Başkanı Talat Örnek Susma ile paylaştı

Soru; Öz İplik İş Sendikası olarak kısaca süreci  anlatabilirmisiniz?

Talat Örnek; Teşekkür ediyorum bize bu fırsatı verdiğiniz için, Biz Öz iplik iş sendikası olarak bayram öncesi Çerkezköy de bayram sonrası da Alaplı Akal tekstilde çalışan arkadaşlarla iletişim kurmaya başladık. Örgütlenme süresinde Akal yönetimi tarafından ilk etapta 8, sonra 2 ,daha sonra da 2 arkadaşımız sendikaya üye olduğu için usulsüz bir şekilde işten uzaklaştırıldı.

Soru;Bu konuda gerek ülkemizin Anayasa’dan,iş kanunundan ,sendikal haklardan,gerekse uluslararası çalışma yasalarından dolayı hakkınız var bu konuda hangi adımları attınız?

Talat Örnek; Bu arkadaşlarımızın hukuki sürecini öz iplik iş sendikası olarak başlattık ve devam ettiriyoruz. İçerideki çalışanlara işveren vekilleri tarafından e_devlet gösterme zorunluluğunda baskılar yapılıyor ve işten atarız diye tehditler ediliyor.Bununla alakalı da savcılığa suç duyurumuzu yaptık.Sendikal özgürlüğe izin vermedikleri için de Akalın üretim yaptığı firmaya dilekçemizi sunduk.

Anayasanın 51.maddesinin hükmüne göre, çalışanlar istediği sendikaya üye olabilir.TCKnin118. maddesine göre de sendikal kullanılmasını engellemek suç olarak tanımlanmıştır.Ve baskı yapan işveren ve vekillerinin de hapis cezası ile cezalandırılması söz konusudur.

Soru; Bu konuda işveren olarak Akal yöneticileri ne düşünüyor,herhangi bir iletişiminiz var mı?

Talat Örnek; İşveren yaptığı basın açıklamasında”İsteyen istediği sendikaya üye olabilir”diye söylemiştir .Fakat içerideki baskılar hâlen devam etmektedir.Bu zamana kadar ihlal edilen işçi hakları sendikanın kapıya gelmesiyle verilmeye başladı.İşçiler sendikal özgürlük istiyor fakat önlerine setler koyuluyor.

Pandemi döneminde işten uzaklaştırılan 12 arkadaşımızın içeri alınması için eylemlerimizi devam ettirdik.Parti kuruluşlarıyla ve Ticaret Odası başkanıyla durumla alakalı görüşmeler yaptık.Fakat olumlu sonuçlar alamadık.

Soru; Dünyayı sarsan ve ülkemizi de de hep birlikte yaşadığımız Covid 19 olarak bilinen salgın nedeniyle Çalışma bakanlığının işverenlere yönelik aldığı  ve döneme uygun olarak hiç bir çalışanın iş aktine son verilemeyeceği  kamuoyuna açıklanmasına rağmen size bu durum nasıl yansıdı?

Talat Örnek; Pandemi döneminde işten çıkarılma devlet tarafından yasaklanmışken bu süreçte bir arkadaşımızın iş yeri tarafından çıkışı verilmiştir.Biz yöneticilerden bir açıklama ve tüm teşkilatlardan mağdur olan Alaplı emekçisine destek istiyoruz.Öz iplik iş sendikası olarak çalışan arkadaşlarımıza sosyal hak ve sendikal özgürlük istiyoruz.

Soru; Teşekkür ediyoruz verdiğiniz bilgilerden dolayı

Talat Örnek;Biz teşekkür ediyoruz sorunlarımızı kamuoyu ile paylaştığınız için

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: