Keriman Halis Zonguldak`Ta

31 Temmuz 1932’de Belçika’nın Spa kentinde yapılan ve yirmi sekiz ülkenin katıldığı, dönemin en prestijli yarışması, Dünya Güzellik Yarışmasında birinci olarak “Dünya Güzellik Kraliçesi” seçilen Keriman Halis ECE Zonguldak`ta 1946 yılında düzenlenen Madenciler Balosu`na katılır.
1946`da Zonguldak`ta yayınlanan Doğu Dergisi`nin bir yazısında ,Keriman Sanus`un davetliler arasında olduğunu yazar.Keriman Halis İlk evliliğini Dr. Orhan Sanus ile yapmıştır.Dolayısı ile bahsedilen kişi Türkiye`nin ilk Dünya Güzeli Keriman Halis`tir.

Zonguldak`ta balo geleneği aslında Fransızlardan kalma bir gelenektir.Hatta günümüzde 4 Aralık günü kutlanan Dünya Madenciler Günü `ne denk gelen bir kutlama.Veya 8 Kasım Uzun Mehmet’i Anma ve Kömürün Bulunuş Günü…
1935 yılından sonra 8 Sonteşrin günü, Uzun Mehmet`in kömürü bulduğu gün olarak kabul edip, bu günü milli bayram gibi kutlamalar yapılmaya başlanır..1935 sonrasında Millileştirme maksadı ile yapılan balolar artık yabancıların, papazların kutladığı bir gün değildir.
Halkevi görevlilerinin ilk icraatı, Santa Barbe Yortusu olarak kutlanan madenci bayramına ulusal bir çerçeve çizmek olur.
Daha önce Hristiyanların kutladığı bir bayram havasında geçse de, 1935 sonrası hem Uzun Mehmet`in kömürü bulduğunu hem de kömürün ne zaman bulunduğu tespit edildiği iddia edilerek.8 Kasım günü olarak ilan edilir.Bu günü de belirlemelerinde ki faktör, hasat zamanı esas alınır.
İşte bu günü kutlanan balolarda ünlü isimlerde katılır.
Ama ne yabancıların hakim olduğu dönemde, ne de Türkleştirme döneminde maden işçisi bu balolarda yer almaz. Yabancıların balosuna Zonguldak`ın önde gelen Türk sakinleri çağrılmıştır. 1935 sonrasında ise, yine Zonguldak`ın önde gelenleri ile mühendisler ve şehir dışından gelen davetliler katılmıştır.
Yazılarımda daha önce de bahsetmiştim.Zonguldak`ta ki bu elit tabakanın lüks yaşamı ilk önce yabancılarda sonra Zonguldak`ın önde gelen isimleri tarafından yaşanır.Yani Fener Mahallesi`de dahil, lüks yaşantı bu şehre yabancılardan kalma bir gelenek oluşturmuştur. Bugün bile hala bu sosyal sınıf farkı Zonguldak`ta görülür.
Halen Zonguldak`ta normal sıradan bir halkın ve maden işçisinin giremediği kulüp,lokal,eğlence mekanları vardır.

Keriman Halis`in Zonguldak`ta ki bir baloya gelmesini ben, yakınından birinin Zonguldak Maden Mühendis Mektebi mezunu olmasından kaynaklandığını düşünüyorum.
Baloda bulunan diğerleri arasında EKi`nin Genel
Müdürü ihsan Soyak,Zonguldak Valisi Halit AKSOY ve bir kaç yazar bulunmaktadır.
1946 yılında İstanbul`dan Zonguldak`a gelmenin en rahat yolu deniz yolu olduğu için Keriman Halis`in gemi ile geldiğini düşünüyorum. Istanbul-Ankara- Zonguldak bağlantılı trenle gelmiş olduğunu sanmıyorum. Karayolu ise o yıllarda berbattı.
Keriman Halis`in “ECE” soyadı, 1934 yılında Soyadı Kanunu ile birlikte Atatürk tarafından verilmiştir.
Keriman Halis aslında Çerkez kökenli bir aileden gelir.
28 Ocak 2012 günü 98 yaşında İstanbul`da hayatını kaybetmiştir.

Hayati YILMAZ ile
Zonguldak Tarih

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: