Kantarcı, “Kadıoğlu mozaikleri Çaycuma’nın çok değerli bir kültür mirasıdır”

Çaycuma Kadıoğlu Mozaik

Çaycuma Kadıoğlu Köyü Çobanhasanlar Mahallesi’nde, 2008 yılında, bir köylü tarafından tesadüfen bulunan Roma dönemine ait mozaikler, Ereğli Müze Müdürü Ahmet Mercan başkanlığında bir ekip tarafından 2011 yılına kadar yapılan kazılarla tümüyle gün yüzüne çıkarıldı. MS 3. yüzyıladönemlenen ve bir çiftlik evinin (Villa Rustica) tabanı olduğu anlaşılan mozaiklerin üstü daha sonra toprakla örtülerek koruma altına alındı.  Zonguldak Valiliğince, 2018 yılı içindeProf. Dr. Nevzat Oğuz Özer, Doç. Dr. Yasemen Say Özer ve Şafak Özgür Özkan’dan oluşan proje ekibine yaptırılan“Kadıoğlu Mozaikleri Koruma Çatısı ve Ziyaretçi Merkezi Projesi” Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunca da onaylanarak Kültür ve Turizm Bakanlığına sunuldu.

Kantarcı Makamında Ağırladı 

Uzun süredir beklemede olan proje için Kültür Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Ören Yerleri Şube Müdürü Mimar Sedat Saygı ile aynı müdürlükten Peyzaj Mimarı Yeliz Köse incelemelerde bulunmak üzere Çaycuma’ya geldi. Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Zonguldak İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Akçay, Müdür Yardımcısı Hayrettin Şahin, Kdz. Ereğli Müze Müdürü Ahmet Ercan, Arkeolog Ünver Göçen’in de katıldığı bakanlık heyetini Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Zekai Kamitoğlu, Çaycuma Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Hayri Kandemir’le birlikte makamında ağırlayarak mozaikler ve geliştirilen proje ile ilgili bilgiler verdi.

Kantarcı: “Üzerimize Düşen Her Türlü Vazifeyi Yaparız” 

Daha sonra hep birlikte Kadıoğlu köyüne geçerek mozaiklerin bulunduğu alanda incelemeler yapan heyet, projenin hayata geçirilmesi için ne gibi işbirliği yapılabileceği konusunda görüş alışverişinde bulundu. Bakanlığın buranın ziyarete açılması için yapacağı tüm çalışmalara her türlü desteği vereceğini söyleyen Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Kadıoğlu mozaikleri Çaycuma’nın çok değerli bir kültür mirası. Olduğu yerde korunarak ziyarete açılması bizim için çok önemli. Çaycuma Belediyesi olarak biz, Kadıoğlu ile ilgili yapılacak her çalışmada üzerimize düşen her türlü vazifeyi fazlasıyla yapmaya hazırız. Yeter ki bakanlık önümüzü açsın. Belediye olarak çok deneyimli bir kadroya sahibiz. Gerekirse yapım işini bile üstlenebiliriz” dedi.

Kamitoğlu: “Gerekirse Kampanyalar Düzenleyerek Katkıda Bulunmaya Hazırız” 

Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Zekai Kamitoğlu, “İş dünyası olarak, Çaycuma’da pek çok başarılı işe imza atan sayın belediye başkanımızın deneyimlerine çok güveniyoruz. Bu konularda kendisini sonuna kadar da destekliyoruz. Kadıoğlu mozaiklerinin ziyarete açılması için geliştirilen projede kaynak eksikliği duyulduğunda gerekirse kampanyalar düzenleyerek katkıda bulunmaya hazırız” dedi. Heyet daha sonra incelemeler yapmak üzere Filyos’a hareket etti. İnceleme gezisine, Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ergün Ece, ÇTSO Yönetim Kurulu Üyesi Serhat Dereli ve ÇTSO Genel Sekreteri Alper Püren de katıldı.

Geometrik Motifler Şaşırtıcı Güzellikler Taşıyor 

Ziyarete açılması düşünülen Kadıoğlu mozaiklerikompozisyonun solunda erkek figürü Lykurgos, sağında kadın figürü Ambrossia’nın bulunması nedeniyle “Lykurgos ve Ambrossia Mozaikleri” olarak tanımlanıyor. Yaklaşık 30 metrekare ebadında olan mozaikler, 5 milimetrelik çok renkli küp taşlardan oluşuyor. Mozaiklerin, dıştan içe doğru oluşturduğu geometrik motifler şaşırtıcı güzellikler taşıyor. Arkeologlar, mozaiklerin, Tanrı Dionysus’a hakaret eden Trakya Kralı Lykurgos’un, Ambrossia’ya, bir üzüm bağında yaptığı saldırıyı betimlediğini söylüyor.

Birçok Figürün Bir Örneği Daha Bulunmuyor 

Ortaya çıkarılan mozaiklerdeki stilistik özellikleriyle elde edilen seramik buluntularının, MS 3. yüzyılı işaret ettiğini de söyleyen uzmanlar, içindeki birçok figürün bir örneğinin daha olmaması nedeniyle benzersiz olduğu dile getiriyor. Yörenin varsıl bir kişisine ait olduğu düşünülen evde zemini mozaikle kaplı 3 oda bulunuyor. Bunlardan apsidal oda içindekiler7.3 x 7,3m, diğer odadakigeometrik deseneler 4,2×10,2m ve Lykurgos ve Ambrossia’nın betimlendiği mozaikse 5,8×5,8m ebadında bulunuyor.

DCIM101MEDIADJI_0018.JPG

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: