Başkan Selim Alan’dan bir doğru iki yanlış

24 Temmuz Basın Bayramı ve sansürün kaldırılışının 112.Yıl dönümü nedeniyle kentte siyasetten bürokrasiye neredeyse tüm toplum kesimleri basına demeç vererek bugünü kutlayan açıklamalar yaptılar.Kentte basın meslek kuruluşları güne uygun olarak protokol düzeyde çelenk koyma,güne uygun açıklamalar yaptı.Karaelmas Gazeteciler Derneği Sabah üyelerine yönelik kahvaltı verirken, Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti Atatürk Anıtına Çelenk koydu.Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz 24 Temmuz Basın Bayramı  nedeniyle KGD ve ZGC’ni ziyaret ederek  gazetecilerle sohbet yaptı.

Vali Tutulmaz, “Basın Demokratik Toplumların Olmazsa Olmazı’ derken aynı zamanda da kentin dışarıya tanıtımında daha dikkatli olması gerektiğine vurgu yaptı ve, “Yazdığımız her olumsuz yazının turistin, öğrencinin ya da yatırımcının gelmesine engel oluyor. Hiç kimse kavgalı eve kız vermek istemez. Kavgalı eve ziyarete gitmek istemez. Çünkü gittiğinde herkesin yüzü çehresi kara bir şekildedir. Orada mutlu olmak istemez. Onun için burada basına bizlere hepimize önemli görev düşüyor. Burayı çok problemli bir şehir havasını da vermemiz gerekiyor”dedi.

Zonguldak Belediye Başkanı Selim Alan’da 24 Temmuz Basın Bayramı ve sansürün kaldırılışının 112.Yıl dönümü nedeniyle Öğretmenevinde basına yemek verdi.Bende katıldım yemeğe.Ereğli’den ve Zonguldak Merkez’den,Kozlu’dan geniş katılımlı yemek yapıldı.Yemekte eksik,gelmeyen gazetecilerin olması dikkat çekti.Örneğin ZGC Başkanı temsil düzeyinde yer alırken Kozlu Gazeteciler Derneği Tansel Kardeş,Karaelmas Gazeteciler Derneği Başkanı Mustafa Emen yoktu.Yemekte Başkan Selim Alan kısa konuşmasında, “Zonguldak için çalışmaya devam edeceğiz. sizler bizler için olmazsa olmazımıssınız, bizler İnşallah çalışacağız hizmet edeceğiz ve sizlerin aracılığıyla da bunu vatandaşlarımıza aktaracağız.Gerçekten ilkeli tarafsız objektif bu işten ekmek yiyen tüm arkadaşlarımızı gönülden tebrik ediyorum.”diye ifade etti

Yemekte dikkatimi çeken, daha doğrusu yadırgadığım iki konu oldu.Bunu da ifade etmek isterim.

Birincisi bu tür etkinlikler Belediye düzeyinde gerçekleştiğinde daha politik damga vurulmasından çok yerel hizmetin öne çıkması daha uygundur diye düşünüyorum.Örneğin yemekte AKP İl Başkanı Zeki Tosun’un olması hoş bir tutum değil.Yani Başkan Selim Alan Basına,tarafsız, özgür,ilkeli vb. öneri de bulunurken kendiside buna en fazla özen göstererek kentin belediye başkanı pozisyonunu yerleştirmesi gerekirdi.AKP İl Başkanını davet yerine Belediye Meclis Üyelerinin masada olması daha hoş olurdu.

Bir diğer yadırgadığım konu ise etkinlik nedeniyle kesilen pastanın üstünde EREN Enerji’nin olması daha doğrusu pastayı EREN Enerji tarafından yaptırılması etik olarak uygun olmadığını ifade etmek isterim.Alan bu bayramda Bir doğru iki yanlış yaptı.

24 Temmuz Basın Bayramı ve sansürün kaldırılışının 112.Yıl dönümünde CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi hazırladığı “Tek(el)leşen Medya Raporu”nda 2013’te 51 bin 843 olan basın emekçisi sayısı 7 senede yüzde 30 oranında eridi. Buna göre haftada 43 emekçinin işini kaybettiği Türkiye’de2019 itibariyle gazete ve dergilerde çalışan basın emekçisi sayısı 36 bin 263 olarak açıklandı ve 2013-2019 arasında işsiz kalan 15 bin 580 basın emekçisinin yüzde 31’i, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçildikten sonra işini kaybettiğini belirterek noktalayalım.

Sağlıcakla kalın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: