Dışarıdaki kıymetler 67’ler Platformu

Daha önce bu köşede “Yerleşik Kıymetlerden,Dışarıdaki Kıymetlere“başlıklı yazı https://susmagazetesi.com/2020/05/22/yerlesik-kiymetlerdendisaridaki-kiymetlere/ yazmış ve kentteki bazı dostlarla da konuyu, 67’ler Platformu’nu değerlendirmiştim.

Daha henüz o tarihlerde 67’ler Platformu kimdir? Kimlerden oluşur? Amaçları ne? Tam net olmamakla birlikte, ilk izlenim olarak, kentte doğmuş,ilk orta hatta lise eğitimlerini almış sonra farklı meslek gruplarında ülkenin,hatta yurtdışında yaşamlarını sürdüren kentin dışarıdaki kıymetleri olarak doğdukları kente nasıl katkı yapabilirizde kafa yorup, önce kendi aralarında (kamuoyuna yansıyan şekli ile) daha sonra kentteki ilişkilerini değerlendirerek kentin gidişine katkı amacıyla bir araya gelmiş bir grup olarak ortaya çıktı. Daha sonra Pandemi öncesi yapılan duyuru ile biraz daha ete kemiğe bürünmüş şekli ile adı 67’ler Platformu, Logosu, kentteki yerleşik temsilcileri ve kendi aralarında oluşturdukları temsilciler kurulu ile kentin bürokratından,belediye başkanlarına,iş çevresinden meslek odalarına kadar bir dizi ziyaretle kendilerini kamuoyuna tanıttılar.

Buraya kadar masumane bir davranışla yürüyen ilişkiler sonra sosyal medyada kendi aralarında çıkan tartışma ve kopuşları izledik.

Şahsen ben henüz adı 67’ler Platformu olarak resmen açıklanmadan önce genel değerlendirmem şu yöndeydi.

Kentin özellikle Ankara merkezli bir lobi faaliyetine güçlü ihtiyacı var.Kentin dışarıdaki kıymetleri olarak farklı meslek grupları,farklı ilişkiler kentin geleceğine yönelik olarak siyasetin,bürokrasinin çözemediği,tıkandığı noktalarda devreye girerek o tıkanıklığı açmada önemli bir manevala görevi görebilir ve buna ihtiyaç var diye düşünmüştüm.

Hatta kendi kendime bu lobi Ankara ve İstanbul gibi önemli metropollerde bir irtibat ofisi (Sekraterya) oluşturabilir ve akan bilgileri derleyip toparlayıp ilgili noktaya yönlendirebilirse oldukça işe yarar diye de yorumlamıştım.

Zamanla sohbet ettiğim dostlara, eğer bu 67’ler Platformu diye yanyana gelen grup yapılması gerekeni iyi tarif edemez ve “kentte adam kalmamış, kent batmış gidiyor, bunlar kurtarıcı“edasına bürünür ve bu mantıkla kentte de kimi dostlarını da aynı mantıkla yanlarına alarak yola devam ederlerlese bak o zaman gümbürteye diye de değerlendirmiştim.

Dediğim çıktı.

Hatta Platformun içinde olan bir dostuma, “Bu konu masumene gidiyor ama üç gün sonra basın olumlu-olumsuz değerlendirmeler yazılmaya çizilmeye başladığında işin rengi daha açık ortaya çıkar“demiştim.

Ve dediğim gibi 67’ler Platformu ile ilgili sert eleştiriler, özellikle “küçük burjuva” karakterli “Fenerin çocukları“, “Elitler” vb değerlendirmeler peşi sıra gelmeye başladı.Son olarak 67’ler Platformu Bayram öncesi Basın Sözcülüğü tarafından kamuoyuna başlıklı açıklama geldi.

Açıklamayı susma web sayfasından okuyabilirsiniz.

Açıklama dışa dönük çalışmadan çok içeride yapılması gerekenleri içeren bir üslupla yazılmış.”67’liler Platformu Ve Proje Komiteleri Çalışma Prensipleri, Görev Ve Tanımlarına İlişkin Yönerge” hazırlanarak yürürlüğe koymuştur.”deniliyor. https://susmagazetesi.com/2020/07/31/67ler-platformu-proje-komiteleri-calisma-prensiplerini-belirledi/

Benzeri hatta daha da geniş kapsamlı olanı halen yürürlükte olan KENT KONSEYİ’nin çalışma prensiplerinde mevcut.

Yeni bir şey yok anlayacağınız.

Sağlıcakla Kalın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: