Maden İşçileri tehdit altında

Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda (TTK) son bir haftada Corona Virüs’e yakalanan madenci sayısı 13 oldu. TTK Karadon Müessese Müdürlüğü’nde 8 olan sayı 11 oldu. Kozlu Müessese Müdürlüğü’nde ise sayı 2. Filyasyon çalışmaları sonucu 71 kişi ise karantinaya alındı

Yine Z Haber’in verdiği  “Bir kafeste 80 kişiyiz” olarak verdiği haberde, “Kozlu işletmesinde maden ocağına inebilmek için kafeslere 80 işçi bindiklerini ve birçok işçinin bu durumdan korkarak rapor aldıklarını işe gelmediğini ifade etti. Şeflerin ve mühendislerin koronavirüs bulaşan işçilerin kesinlikle gizli kalması uyarılarında bulunduğunu söyledi.”deniliyor.

TTK Genel Müdürlüğü daha önceki açıklamalarında “ocaklarda salgın yok,tedbirleri aldık”demişti.

Ama görünen o ki bugün Kozlu  gibi diğer müesseselerde farklı değil.

Bu konuda GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil’in ne düşündüğü ya da tedbirler konusunda ne düşündüğü merak ediliyor.

TTK İşçilerinin  Periyodik muhayeneleri yapılmıyor

Türkiye Taşkömürü Kurumu’da en önemli sağlık birimlerinden birisi TTK Sağlık Dairesi.Fakat bu bölüm itilmiş kakılmıştan beter durumda.Gerek personel yetersizliği gerekse de teknik donanım olarak yatırım yapılmayan noktalardan biri.

TTK Sağlıkta deneyimli kadrolar tek tek emekli olurken yerlerine yenileri alınmıyor, özellikle teknik ekipman olarak Rotgen Cihazları Fİ tarihten kalma.

Edindiğimiz bilgiye göre TTK Sağlık dairesi her periyodik olarak gerçekleştirdiği maden işçilerinin tarama periyodunu pandemi nedeniyle askıya almış durumda.İşin bu yanına da bakınca TTK’ya sadece yeraltına yatırım değil insan olan yatırımında hangi aşama da olduğunu rahat görebiliyoruz.

TTK Genel Müdürü Sayın Kazım Eroğlu’nun konuyla ilgileneceğine inanıyorum.Özellikle TTK’nın geleceğine yönelik verimli projelerinin hayata geçmesi konusundaki çabasını biliyoruz.

Kaynayan kazan AKP

AKP’de sular durulmuyor.29 Ağustos’ta gerçekleşecek olan AKP Merkez İlçe Başkanlığı kongresi öncesi açıklanan ve tek aday olarak kongreye girecek isim belli oldu.Muharrem Ayçiçek’in isminin açıklanmasıyla birlikte ateşe odun atanın haddi hesabı yok.Muharrem Ayçiçek ilk demecinde basına yansıyan şekli ile söylüyorum; “Milletvekillerimiz ve belediye başkanlarımızla enerjimizi Zonguldak için kullanacağız. Benim kimseye bir küskünlüğüm yok. Aynı potada birleşip partililerimizle hedefle doğru yürüyeceğiz” diye ifade etti ve yine kamuoyuna yansıdığı şekli ile “Hata yapabiliriz ama yanlış asla yapmam. Kafama silah dayasalar kimse bana illegal bir iş yaptıramaz” şeklindeki sözleri tartışma yarattı.AKP bir anlamda kaynayan kazan durumunda. Ayçiçek önceki hafta sonu Belediye Başkanı Ömer Selim Alan ile bir araya geldi.

Önümüzdeki süreç işte bu ikilinin nasıl bir yol haritası çizeceği üzerine konumlanacak?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: