Meclis’te AKP ve MHP Esnafın çığlığını duymadı

Zonguldak Belediyesi Meclisi’nin Eylül oturumunun ilki 1 Eylül’de ikinci oturumu da 7 Eylül’de gerçekleşti.

Birinci oturumu meclis salonundan izledim.

Gündem ilk oturumda gündem dışı gelen 2 maddeyi de ekleyerek 17 madde olarak toplandı.

Ek 2 Maddeyi İYİ Parti Meclis Üyesi Vahdet Velioğlu’ndan geldi.Önergede Şehirlerarası Otobüs Terminal’inde işletmeci olan esnafa kira bedelleri konusunda iyileştirme-almama-öteleme vb.gibi Salgın nedeniyle kolaylık içeren maddelerdi.

Bu önergeye CHP’li Meclis üyeleri kentte Belediyeye ait kiracı konumunda olan diğer esnafları da içermesi teklifini önerdiler.

Konu Plan Bütçe Komisyonuna gönderildi.

Meclisin ikinci oturumunda yani karar meclisinde İyi Parti’li Vahdet Velioğlu’nun teklifi ce CHP’nin genişlettiği Esnafa kira desteği konusu AKP ve MHP’li Meclis Üyelerinin oylarıyla reddedildi.

Ülke genelinde olduğu gibi kentte esnaf gruplarının feryatları farklı noktalardan dile getiriliyor.Kimi Mecliste,kimi oda başkanı tarafından ama gelin görün ki, Salgın bir yandan esnafı özellikle küçük esnafı daha da yoksullaştırarak,işçileştirip hatta iflasın eşiğine getirirken İktidar bu dönemi,ekonomik krizini atlatmanın yükünü yine esnafa yükleyerek çıkmak istiyor.

Geçtiğimiz günlerde Kahveciler ve Lokantacılar Odası Başkanı Alparslan Küçük Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Derya Akbıyık’ı ziyaretinde, “Pandemi süresince tam üç ay lokantalar, kahveler, lokaller kapalı kaldı. Birahaneler altı aydır kapalı ve halen kapalı kalmaya devam ediyor.Oda olarak 650 üyemiz var. Basit usulde 200′ e yakın esnafımız var.Tüm üyelerimiz zor şartlarda iş hayatlarını devam ettirmeye çalışıyorlar.yetkililere ve ilgililere sesleniyoruz” Çığlığımızı duyan yok, sesimizi duyun” dedi.

BKM 3 Yıllığına Kültür Bakanlığına devredildi

Zonguldak Belediye Kültür merkez (BKM) 3 Yıllığına Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğüne tahsisl edilmesi için Başkan Selim Alan’a yetki verdi.

CHP Grup Başkanvekili Atınç Kayınova Belediye Kültür Merkezi içinde bulunan Zabıta, muhtarlar ve sivil toplum kuruluşlarının akıbetinin ne olacağını sordu?

Belediye Başkanı Ömer Selim Alan da BKM içinde bulunan herkesin aynı şekilde orada kalacağını kimseye zarar gelmeyeceğini Belediye Kültür Merkezi binasının Kültür ve turizm bakan tarafında bakım ve tamir atının onarımın yapılacağını ve 3 yıl sonra verildiği tekrar devam edileceğini ifade etti ve madde oybirliğiyle kabul edildi.

Toplu taşımada kriz

Zonguldak’ta uzun yıllardır Toplu taşıma hizmetleri Özel Halk Otobüsü olarak gerçekleşiyor.Her yeni gelen yönetim bu sorunu daha iyi hizmet vermek üzere plan-proje yapacağını dile getirirler.Ama bir türlü sorun çözülmez.Tıpkı bu dönem gibi.Belediye ve Toplu Taşıma krizi büyüyor.Bakalım altından ne çıkacak?

Meclis toplantısında önemli gündem olarak Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren tüm birimler ve ilgili personeller İşletme Müdürlüğü bünyesine devredildi.Birlikte düşünelim?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: