“12 Eylül’ ün açtığı karanlık yol, kimsenin memnun olmadığı bu çürümüşlüğü yarattı.”

Sol Parti Zonguldak İl Yürütme  Kurulu 12 Eylül Faşist Askeri Darbesi’nin yıl dönümü nedeniyle basın açıklaması yayınladı.

Açıklamada; “12 Eylül’ ün çarpıtılmasına ve unutulmasına izin vermeyeceğiz.”

Açıklamada şu görüşler dile getirildi; “40 yıl önce, 12 Eylül 1980 günü ülkemizde faşist bir darbe yapıldı. Gerici, baskıcı, otoriter bir düzen birkez daha halkın üstüne çöktü.

Huzur getirme iddiasıyla Meclisi ve partileri kapatarak iktidara el koyan cuntacı faşist generaller ülkemizi büyük bir karanlığa sürüklediler.

Sendikalar kapatıldı. İşçilerin hak aramaları, grevler yasaklandı. Bütün ilerici devrimci hareketlere acımasızca saldırılarak dağıtıldı. Halkın iyiliğini ve mutluluğunu isteyen, eşitlikçi, özgürlükçü ve adaletli bir düzen savunan yüzbinlerce ilerici, devrimci, solcu insan, genci yaşlısı kadını erkeği işkencelerden geçirildi, hapse atıldı, hayatları bitirildi, öldürüldü.

Bu şekilde sermaye güçlerinin, gericiliğin, faşizmin önü açıldı. Getirilen anayasal düzenlemelerle ülkemizi bugün tek adam rejimi altında yaşadığımız karanlığa sürükleyen baskıcı gerici zihniyetlerin temelleri atıldı.

Laiklik ortadan kaldırıldı, tarikatlar devlet içinde örgütlendirildi, kamu kaynaklarıyla beslendi, Çocuklar tarikatların yuvası olan yurtlara terkedildi.

 

12 Eylül darbesi, ülkenin bugün içinde bulunduğu hak ve hukuksuzluğun, din istismarının ve bununla beslenen iktidarın yolunun açıldığı, emperyalistler ve sermayedarlar tarafından desteği ve devamı sağlanan baskıcı,  otoriter bir müdahale oldu.

 

12 Eylül’ ün açtığı karanlık yol, şimdi kimsenin memnun olmadığı bu çürümüşlüğü yarattı.

Darbeci, çeteci sömürücü düzenle hesaplaşmak; ülkenin özgür, demokratik, bağımsız ve kardeşlik içindeki geleceği için mücadele etmektir. 12 Eylül karanlığında yitirdiğimiz tüm devrimcilerin, demokratların, sosyalistlerin bize hatırası ve mirası da budur.”12 Eylül’ ün çarpıtılmasına ve unutulmasına izin vermeyeceğiz.Hep birlikte daha güzel ve aydınlık bir gelecek kuracağız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: