Coşkun; “Ahilik kavramı günümüze ve geleceğe ışık tutan daha derin ve geniş anlamı vardır”

Zonguldak’ta, Ahilik Kültürü ve Mesleki Eğitim Haftası kutlamaları kapsamında tören düzenlendi. Törene, Zonguldak Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Muharrem Coşkun, Ticaret İl Müdürü İsmail Maden ile çeşitli esnaf oda temsilcileri katıldı.

Tören kapsamında Zonguldak Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Muharrem Coşkun tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.
Zonguldak Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Muharrem Coşkun, törende yaptığı konuşmasında, Ahiliğin esnaf arasında birlik ve beraberliğin yanında dayanışmayı öne aldığını ifade etti.
Pandemiden dolayı bu sene kutlamaların sönük geçtiğini belirten Coşkun, şöyle dedi: “Günümüzde Ahilik, esnafa özgü bir kavram olarak algılanmakta, Ahilik denilince esnaf, esnaf denince de Ahilik akla gelmektedir. Ancak bu kavramın günümüze ve geleceğe ışık tutan daha derin ve geniş anlamı da vardır. Ahilik kelime olarak kardeş, eli açık, konuksever ve yiğit anlamlarına gelmektedir. Ahilik teşkilatı ise Türkler arasında gelişip yaygınlaşan sanatta, ticarette dayanışma ve yardımlaşmayı esas alan sosyo-ekonomik bir kurumdur.
Ahilik hem dünya ve hem de ahirette birlikte düşünen bir anlayışa sahiptir. Hiç ölmeyecekmiş gibi dünya, yarın ölecekmiş gibi ahiret için çalış hadisi de bu görüşü desteklemektedir. Ahilikte ekonomi bir araçtır ve bu aracın amaç haline getirilmesine izin verilmez. Sadece mal, servet ve kazanç için çalışmak hiçbir zaman kendi başına bir anlam taşımaz. Para kazanmak amaç haline gelirse amaç olan ahlaki değerler de araç haline gelir ki bu son derece ahlaki olmayan bir dünya görüşüne temel teşkil eder. Ahilikte yamak, çırak, kalfa ve usta olarak meydana gelen mesleki hiyerarşi, sanat ve meslekte gelişmenin yükselmenin de bir gereğidir. Mesleki dayanışma üzerine kurulu. Güzel ahlaka dayalı, üretimi standarda bağlayan ve ihtiyaca göre sınırlayan, sanatı geliştirmeyi ve dünyaya bırakmayı hedefleyen, nefis terbiyesinin önemseyen, sevgi, saygı ve yardımlaşmayı öne çıkaran, insanı merkez alan ve devleti koruyup kollayan Ahilik kültürünün daha canlı yaşanması temennisiyle 33. Ahilik haftasını kutluyorum.”

Coşkun, Vali Mustafa Tutulmaz’ı makamında ziyaret etti.

Atatürk Anıtı’ndaki töreninin ardından Zonguldak Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Muharrem Coşkun, Vali Mustafa Tutulmaz’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette Vali Tutulmaz’a, kaftan giydirildi.Kaftanı giyen Vali Tutulmaz, Ahilik Haftası’nı kutladı.

Pandemi Nedeniyle Şet Kuşatma Töreni İptal Edildi.

Her yıl geleneksel olarak yapılan çıraklıktan ustalığa geçişi simgeleyen Şet Kuşatma töreni ise pandemi nedeniyle yapılmadı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: