Filyos Akropolü,Orta Çağ da Roma Dönemi zamanında kale ile korunmuş

BAHÇE DUVARINDAN AŞTIM.

Başlangıcı M.Ö 700 yıllarına dayanan Filyos Akropolü,Orta Çağ da Roma Dönemi zamanında kale ile korunmuş, Ceneviz Kalesi olarakta bilinen bir yerleşim merkezi olarak bilinmekteydi.
O dönemden kalma surlar çok az da olsa günümüze kadar ulaşmıştı.
Fakat 2003 yılında “hangi akla dayanılarak” yapılan bir proje kapsamında sözde turist çekme amacı ile “Bahçe Duvarı” gibi örülmüştü.
Kale surları aslında Roma Dönemi sırasında da, daha sonra ki yıllarda da yenilenmiş.O dönem için gayet normal sayılan bu uygulama, günümüz imkanları ile mevcut yapıyı koruyarak ileriye taşımak en akıllıca yöntem iken hiç bir değeri olmayan taşlarla ,2003 yılında örülüyor.
Aradan geçen 17 yıl içinde de Akropol`de yeni kalıntılar ortaya çıkarılıyor.Hatta içinde bir de anfi-tiyatro da bulunuyor.
Yani, aslında buranın bir müze haline getirilmesi için elverişli koşullar ortaya çıkmıştır.Bu yapıların ortaya çıkması ile, 2003`de örülen Bahçe Duvarı kel alaka kalmıştır.
Filyos Antik Şehri‘ne girerken ,size yaşatması gereken tarihi ruhun yerine; bayağı “Ramazan Amca`nın bahçesine girer” gibi bir ruh yaşatıyor.
Turist kenti olmak isteyen Zonguldak`a gelecek olan turistlerin,bu duvari gördüklerinde, buna ancak güler ve döndüklerinde akıllarında kalacak olan ise; benim yukarıda bahsettiğim düşünceler olur.
Bu konuda aslında Tarihi alana zarar verme davası açılmalı.
Ama ben sizi başka bir acıya yönlendireceğim.
Nedense bu tür uygulamalar bizim Zonguldak`ta yaşanıyor.
Mesela aynı süre içinde bir çok şehirde teknoloji`de kullanılarak, iyi müzeler kuruluyor.Zonguldak`a gelince ya maddi yetersizlikler ya Kültür Bakanlığı`nın ilgisizliği veya siyasi erkin zayıf olmasından kaynaklı bu tür saçmalıklara rastlıyoruz.
Ereğli`de var olan Kale bugün yok olmuş durumda.Amasra`da kale diye girdiğin kapıdan içeri adim attığında normal bahçeli evlere girmişin gibi bir his yaşanıyor.Tarihi Kale alanı müstakil evlerle dolmuş.Bunun ile de yetinilmemiş,tarihi sur kalıntılarını almışlar gerçekten bahçe duvarı yapmışlar.
Kadıoğlu Mozaiklerin üstü toprakla kapatılıyor.
Aynı şey diğer yatırımlarda da var.Bir çok yerin duble yolları,tünelleri yapılıp açılışı yapılmasına ramen ,bizim yollar kör topal ilerliyor. Mithatpaşa Tüneli açıldığında seviniyoruz, oysa o tünelin yapımı sırasında geçen sürenin belki de onda biri kadar sürede, tünelleri viyadükleri açılan yollar var.
Ama bizim vekillerin havası hiç bir yerde yok.

Hayati YILMAZ
Zonguldak Tarih

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: