Denizden Gelen Lokomotif

1966 yılında Ereğli`ye gemi ile getirilen Lokomotif.

Bildiğiniz gibi Ereğli Demiryolu Hattı`nin dışa bağlantısı yok. Demiryolu Hat 1953 yılında Ereğli-Armutçuk arasında örüldü.

Aslında 1937`de tamamlanan Zonguldak-Ankara Hattı Projesi ile birlikte düşünülüyordu ama sonradan hat Zonguldak`tan Ereğli`ye bağlanamadı. Bu neden ile Ereğli-Armutçuk arasına işçi ve kömür taşıyan demiryolu hattı bağımsız bir hat olarak ancak 1953 yılında kullanılmaya başlandı.

Fakat bu hatta Lokomotif ve vagonların getirilmesi sadece deniz yolu ile mümkündü.

1966 yılında o lokomotiflerden biri gemiden indirilerek teren raylarına oturtuluyor.

Bugün Zonguldak Merkez ile Ereğli iki ayrı şehir olmasının ve birbirine pek karışmamasının nedenlerinden biri de karayolu ile mesafenin çok uzak olmasından kaynaklanıyor.Oysa demiryolu bu iki şehri birleştirecek ve kaynaştıracak bir ulaşım aracıdır. Aradan gecen 83 yıl gibi uzun süre geçmesine ramen bu hattın birbirine bağlantısı gerçekleştirememiştir.

1945 yılında Zonguldak`tan Kozlu`ya hat yapıldı.

Aslında daha 1910 yılında Sakarya ile Ereğli arası hat düşünülmüştü. Üstelik bu hattın yapımına başlanmıştı.Yaklaşık 200 Km`lik bu hattın yapımı maalesef gerçekleştirilemedi.

Bugün Zonguldak`ın en büyük ihtiyacı Anadolu`ya kısa yoldan ulaşım.Zira Zonguldak`ın ekonomisini nakliyat ayakta tutuyor.Bunun daha da geliştirilmesi için kimsenin aklına bu hatları birleştirmek gelmiyor. Filyos`a büyük liman yapılıyor fakat bu limana ulaşımın bağlantısı kimse bahsetmiyor.

1950 sonrasında Truman Doktrini gereği demiryolunu askıya alan, ulaşımda karayolu tercih eden ülkemizde demiyolunun kullanımı maalesef yeteri kadar sağlanamıyor.Dağlık alanda bulunan Zonguldak için en önemli ulaşım aracı demiryoludur.

Zonguldak-Ereğli-Sakarya demiryolu hattı bugün artık düşünülmesi gereken en önemli proje olur.

Düşünsenize Zonguldak istasyonundan bindiğiniz tren ile Istanbul`a gidebiliyorsunuz. Düşünsenize ; Zonguldak Limanı`na gelen kargolar daha çabuk, Ege ve Akdeniz bölgelerine ulaşıyor.Samsun ve Trabzon Limanlarından daha çok avantaj elde ediyor.Düzce, Bolu, Sakarya,Adapazarı gibi sanayi şehirlerinin limanı haline geliyorsunuz..

Hayati YILMAZ ile

Zonguldak Tarih

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: