Pandemi tedbirlerinde Çifte Standart olur mu?

Zonguldak Umumi Hıfzıssıhha Meclisi pandemi koşullarını merkezi hükümetin aldığı karar ve kanunlara göre uyguluyor, tavsiye diyor.

Türkiye’de son haftaların en tartışmalı konularının başında Sağlık Bakanlığının verilerinin gerçeği yansıtmadığının gündemi meşgul etmesi.

Araştırma şirketlerinin kamuoyuna açıkladığı verilerde özellikle ülke nüfusunun önemli oranını oluşturan gençlerin Sağlık Bakanlığı verilerine güven azalmasının her geçen gün artığını ve bu konuda 65 yaş üstündeki vatandaşların ise devletin verilerine güvendiği açıklandı.

Bu durum bile devletin kimi ana kurumlarının uygulamalarının yada çifte standartlarının toplumdaki yansımalarını rahatlıkla görmemize neden oluyor.

Sağlık bakanlığının bu uygulamasının yanında diğer bir kurum ise İçişleri Bakanlığının illere yönelik ayrı ayrı tutumu

İçişleri Bakanlığının pandemi koşullarında toplu gösteriler, kongreler, düğünler vb etkinlikleri ile ilgili açıklamalarında da çifte standartın yaşandığını görüyoruz.

Bunun en son ve somut örneği Baro Genel Kurullarının ertelenmesi ile ortaya çıkan tablo idi.Ertelemeye ülkedeki birçok Baro yönetimi tepki gösterdi ve yasağı tanımayacaklarını ve bunun hukuka bir darbe olarak niteledi.

Yerelde ise bir çifte standart 10 Ekim Ankara GAR Katliamı ile ilgili basın açıklamasında görüldü.

Zonguldak Demokrasi Platformu (yaklaşık 30 Meslek ve Kitle Örgütünü temsil ediyor)

Tertip Komitesi oluşturarak 10 Ekim Saat 10.04’de Zonguldak Tren GAR’ın da 5 yıl önce katledilen 103 Yurttaşımız için karanfil koyup basın açıklaması yapmak istediler.

Valilik (emniyet) Pandemi koşullarını gerekçe göstererek buna izin vermedi.Bunun üzerine Demokrasi Platformu üyeleri Madenci Anıtı’nda Saygı duruşu basın açıklaması sonrası karanfil koymak istediler.Valilik buna kısmi izin verdi.Topluluk Madenci Anıtı’na geldiğinde her zaman açıklama yapılan noktada (ki polis daha önce bu noktaya sarı daireler çizerek pandemi koşullarının yerine getirilmesi için tedbir almıştı) bu kez emniyete ait hayvan haklarını koruma kampanyasını içeren bir araç.Dikkat edin 103 yurttaşımızın anmasının yapılacağı noktaya konulan Araç.Bunun üzerine Demokrasi Platformu üyeleri 1 Dakikalık Saygı duruşu sonrasında ellerindeki karanfilleri bırakarak TMMOB Maden Mühendisleri Odasın’da açıklama yaptılar.

Diyeceksiniz ki e pandemi koşulları. Peki aynı gün Memur-Sen’in organize ettiği Azerbaycan ile dayanışma konvoyu, konvoy sonrasında Fenerde yapılan basın açıklamasında pandemi koşulları,sosyal mesafe kuralları işledi mi dersiniz?

Haberdeki resimlere baktığınızda, videoları izlediğinde bunun ne kadar uygulandığını da görmek mümkün.Peki bu çifte standart neden?

Hani bir söz var ya, “Hırsızın suçu varda ev sahibinin hiç mi suçu yok”

Eskiden bizim mahalledekilere “masa başı devrimcileri”takısı takılmıştı.Şimdiki Çağ’da “sosyalmedya facebook devrimcileri”takısını aldı.

103 canımızın katledildiği etkinlikte hiç değilse 103 kişi olamıyorsak daha çok çifte standarlar,daha çok canlar yitireceğiz demektir.

Sağlıcakla Kalın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: