Erkmen;“Önemli kamu şirketlerini elden çıkaran iktidar gözünü TTK’ya dikti”

İYİ Parti Zonguldak İl Başkanı Yavuz Erkmen, TBMM’ ye sunulan yeni Torba Yasa Teklifinde  Zonguldak’ın geleceğini yakından ilgilendiren değişiklik konusunda Zonguldak halkı ve Genel Maden İşçileri Sendikasını uyardı. Erkmen hazırlanan torba yasa ile Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK)’nın Varlık Fonu tarafından Çinli firmalara satılabileceğini öngördüklerini söyledi.

Söz konusu Torba Yasada kamuda faaliyet gösteren TTK, TKİ, Eti Gümüş, Eti Maden gibi kurumları bünyesine alarak Özel hukuk tüzel kişiliğine sahip, A.Ş statüsünde Maden Holding kurulcağına vurgu yapan Erkmen, bu kuruluşun Türkiye Varlık Fonuna devrederek madenlerle ilgili faaliyetlerin Sayıştay ve TBMM denetimi dışına çıkarılacağını öne sürdü.

Erkmen, “Bunun anlamı Türkiye Varlık Fonu’nun yapısı ve bugüne kadar bünyesine aldığı kurumların başına ne geldiyse ve ya geliyorsa aynı şeyler TTK’ nın da başına gelecektir.  Nitekim geçtiğimiz Nisan ayında Çin sevleti ihracat sigortası kuruluşu Sinosure ile Türkiye Varlık Fonu arasında imzalanan anlaşma çerçevesinde Çinli altyapı, ulaşım, müteahhitlik, madencilik, enerji, şirketlerinin Türkiye’ deki satın alma, yatırım, ortalık ve hisse alımları, danışmanlık amaçlı 5 milyar dolarlık finansmanın Çinli şirketlere sağlanacağı yazılı ve görsel basında yer almıştı.

Bu da bize yasa teklifindeki düzenlemeler göz önüne alındığında Maden Holding bünyesindeki kurumların Türkiye Varlık Fonu’na parasal kaynak bulma amaçlı kullanılacağının işaretlerini göstermektedir. Bugüne kadar 70 milyar doları aşkın özelleştirme yapılarak ülkemizin önemli kamu şirketlerini elden çıkaran iktidarın, şimdi yer üstünde satacak şirket ve ya varlık kalmayınca ya da çok aza inince şimdi sıranın yeraltı değerlerimize geldiğinin görüldüğüdür, dolayısıyla tahminimiz TTK’nında Çinli şirketlere satışının ön hazırlığının yapıldığıdır.  Bu açıdan bu yasa teklifinin akıbetinin Zonguldak kamuoyunca yakından takip edilmesi, amaçlı bu uyarımızı yapıyor, tarafımızdan da takip edileceğini kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.” dedi.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: