‘İktidar, enerji şirketlerine dikensiz gül bahçesi sunuyor’

Ekoloji Birliği, (https://ekolojibirligi.org/) Meclis’e sunulan elektrik piyasası kanunun değişikliğinin doğa, yaşam alanları, yer altı-yer üstü zenginliklerin sermayenin talanı için bir yol temizliği olduğunu açıkladı.

Ekoloji Birliği, Meclis’e sunulan “Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” teklifine dair yazılı açıklamayla tepki gösterdi. Kanunun doğa, yaşam alanları, yer altı ve yer üstü demeden sermaye gruplarının talan ve yağma etmesine yönelik bir yol temizliği olarak değerlendirilen açıklamada, iktidarın, halkın talepleri yerine kapitalistlerin çıkarlarına göre hareket ettiği belirtildi. Kanunla enerji şirketlerine dikensiz gül bahçesinin sunulduğuna yer verilen açıklamada, “Bu kabul etmiyoruz; talan ve yağma teklifinin geri çekilmesini istiyoruz” denildi.

‘İktidar Ve Şirketler El Ele Yıkıyor’ 

Kanun teklifinin maddelerinin olumsuzlukları belgeleyerek rapor haline getirdiklerinin paylaşıldığı açıklamada, “Ancak biliyoruz ki, iktidar, bizim görüşlerimizi değil sermaye gruplarının görüş ve taleplerini dikkate alacaktır. Yasa teklifini bütüncül olarak değerlendirmek zorundayız. Ülke genelinde 766 maden sahasının ihale edilmeye başlandığını düşündüğümüzde yeni teklifin nedeni daha iyi anlaşılacaktır. Teklife dair alt komisyon tutanakları da göstermiştir ki sektör temsilcileri ve iktidar tam bir uyum içinde, maden, enerji, petrol şirketlerinin önündeki engel olarak duran mülkiyet hakları, koruma kanunları ve kamusal denetimler ortadan kaldırılmaya, kamu çıkarları şirketlere devredilmeye çalışılmaktadır” ifadelerine yer verildi.

‘Mücadele Birliğine Çağırıyoruz’ 

Ayrıca, teklifte şirketlerin yatırımlarında altyapı hizmetlerinin de kamu tarafından sağlanmasının öngörüldüğüne işaret edilen açıklamanın devamında, şöyle denildi: “Yani şirketler hem doğa ve yaşam alanları kirletecek, yaşanmaz yapacak hem de bunun olması için altyapı halkın parasıyla karşılayacak. Bu da iktidarın sermaye gruplarıyla ilişkisini ortaya koymaktadır. Şirketlere dikensiz gül bahçesi sunuluyor. Bugüne kadar çıkarılan ve uygulanan maden ve enerji yasaları-politikaları kapitalizmin saldırını kolaylaştıran ve sermaye gruplarına olanaklar tanıyan bir özellikte iken, şimdi halkın mücadelesi sonucu zor durumda kalan yerli ve yabancı sermaye gruplarının doğayı, yaşam alanlarını daha rahat talan ve yağma etmesinin yolu açılmak isteniyor. Maden ve enerji yasasında yapılmak istenen değişiklikle tarım alanları, ormanlar, dereler, göller, denizler daha fazla kirlenecek; iklim değişikliği hızlanacaktır. Bu yasa teklifi de göstermektedir ki, sorun yalnızca ekolojik yıkım değil, kapitalizmim bir saldırısıdır. Bu nedenle yasa teklifinin geri çektirilmesi için emek, demokrasi mücadele güçleri ile ekoloji mücadelesi veren güçler birlikte hareket etmek zorundadır. Bu gerçeklikle yasa teklifinin geri çekilmesini sağlamak için Ekoloji Birliği olarak mücadele birliğine çağırıyoruz.” (Kaynak:Artı Gerçek)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: