Yönetebiliyor musunuz gerçekten?

Gündemi takip ediyorsanız önemli bir sıkıntıyı da görüyorsunuzdur.

Benim dikkatimi çeken iktidarı-muhalefeti hepsi paramparça-bölük pörçük.

Önceden “72 Sol” diye dilimize takılan bir söylem vardı.Yani Sağ iktidar özellikle yürütüme konumunda olan iktidarı elinde tutmak için Solun bölünmüşlüğüne dikkat ederdi.

Aslında “72 Sol” olarak anlatılan CHP-DSP den çok devrimci-sol ,sosyalist,komünist hareket olarak anlaşılırdı.

1980 Öncesi farklı devrimci-sosyalist kümelenmeler aynı zamanda dünyadaki ülkelerin durumuna göre (Sovyetler Birliğini destekleyen, Çin-Arnavutluk ve Latin Amerika ülkelerindeki devrimci hareketler) işte bu durum ülkede de paramparça bir durum ortaya çıkarıyordu.

Gel zaman git zaman ortada ne Sovyetler Birliği ve o günkü tabirle Sosyalist blok kaldı ne Çin o günkü Çin, ne de Arnavutluk ve Latin Amerika ülkeleri, iki kutuplu dünyanın yerini tek kutuplu Kapitalist-Emperyalist sisteme bağlı ülkeler bloğu oluştu.

İşte bu duruma sevinenler bir anlamda da kendi geleceklerinin de ne tehlikeleri beklediğini göremediler.

Bugün ülkemiz somutunda baktığımızda parçalanmamış, bölünmemiş, kimin hangi yerde durduğu belli olmayan zeminlerin kaydığı, iç içe geçtiği, ittifakların değiştiği,yeni yeni ittifakların oluştuğu bir zamandan geçiyoruz.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul İl Başkanlığının düzenlediği “Adım Adım İktidara Projesi Tanıtım ve İlk Eğitim Toplantısı“nda yaptığı konuşmada “Marx, “Dünyanın bütün işçileri birleşin” demişti. 21.yüzyılda dünyanın bütün demokratlarının diktatörlere karşı birleşmesi lazım.

Önümüzdeki seçimler bir siyasi parti seçimi değildir. Hala bunu anlayamayan veya anlamak istemeyen belli çevreler var. Önümüzdeki seçimler demokratlarla diktatörler arasındaki bir seçimdir…Bizim verdiğimiz bütün çabalar, bütün emekler demokratların kazanmasıdır. Kimliği, yaşam tarzı, inancı ne olursa olsun demokrasiden yana olanların bir araya gelmesi lazım.”dedi

Yerel gündem bunun neresinde o ayrı bir yazı konusu. Fakat şunu belirtmeliyim ki, ülkedeki yönetememe krizi aynı zaman da partileri paramparça yapıyor.

Örneğin; MHP İl Kongresini yaptı. Kavga gürültüyle, Saadet Kongreye gidiyor şimdiden iki aday ve yazılanlar çizilenler.

CHP’de Muharrem İnce’yi destekledi diye disipline verilen Mukadder Yalçın’ın partiden istifa etmesi.Gücü yeten yetene.

Tüm bunlara bakınca, CHP Devrek CHP İl Başkanı Yaşar Bükrü’nün “İşsiz sayısı 938 bin kişi artmış. Gerçek işsiz sayımız ise son bir yılda 1 milyon 120 bin kişi artarak 7 milyon 724 bine ulaşmış. Son bir yılda çalışma çağındaki nüfus 800 bin kişi artmasına rağmen bunlardan sadece 137 bininin iş gücüne katılmış. Verilerle oynayarak gerçekleri gizleyemezsiniz. Artık mızrak çuvala sığmıyor. İnsanlar işsizlikten inim inim inliyor. İşsizlik Cumhuriyet tarihinin en kötü dönemini yaşıyor, milletin canını gerçekten çok yakıyor” mesajı.

Biryanda canı yananlar diğer yanda iktidarını ellerinde tutmak isteyenler.

Yönetebiliyor musunuz gerçekten?

Sağlıcakla kalın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: