Kardeşlik dostluk meydanı açıldı

Çaycuma’nın Almanya’daki kardeş kenti Lennestadt’ta yapılan Çaycuma’nın da adının verildiği kardeşlik dostluk meydanı açıldı

Çaycuma Belediyesinin geçtiğimiz günlerde kardeş kent niyet beyan belgesi imzaladığı Almanya’nın Lennestadt Belediyesince, kentin en merkezi yerinde, Çaycuma’nın da adıverilerek kurulan dostluk kardeşlik meydanının sembolik açılışı yapıldı. Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’nın telefonla bağlandığı açılış töreni,pandemi nedeniyle sınırlı düzeyde bir katılımla yapıldı. Kentin kilisesinin hemen önünde bulunan ve cuma günleriLennestadt pazarının da kurulduğu meydanın,kentin, herkesin mutlaka yolunun düştüğü bir noktada olması,Lennestadt Belediyesinin kardeş kent ilişkilerine verdiği önemin bir göstergesi oldu. Tören sırasında meydana Çaycuma Belediyesinin bayrakları da çekildi.

Meydana Dostluk Kardeşlik Anıtı Da Yerleştirildi 

Dostluk kardeşlik meydanına, Lennestadt’la kardeş kentleri Polanya’nınOtwockve Çaycuma’nın temsili haritalarıyla, kardeşlik ilişkisinin gelişimine katkı sunan kişilerini siluetlerinden oluşan bir anıt yerleştirildi. Lennestadt Belediyesinin Sosyal DanışmanıAyşe Neumann, Lennestadt Yeşiller Partisi BaşkanıChristaOrthSauer, Polonyalı MimarJohann Pietrzak, Belediye BaşkanıStefan Hundt, Uyum Meclisi BaşkanıNedim Kalembaşı, Emekli Öğretmen EdeltraudWichtmann ve torununun siluetlerinden oluşan anıtla meydanın açılışı için 28 Ekim Çarşamba günü sembolik bir tören yapıldı. Meydanın asıl açılışı ise ilerideki dönemde yapılacak.

Hundt: “Dünya Savaşı Biz Barışı Konuşuyoruz” 

Açılış törenine Lennestadt Belediye Başkanı Stefan Hundt, 30 Ekim itibarıyla belediye başkanlığı görevini devralacak TobiasPuspas, Uyum Meclisi Başkanı Nedim Kalembaşı, Yeşilller Partisi Grup Başkanı başta olmak üzere bazı belediye meclis üyeleri ile Leennestadt Belediyesi daire amirleri katıldı. Törende konuşan Belediye Başkanı Stefan Hundt, pandemi nedeniyle sembolik bir açılış töreni gerçekleştirdiklerini, esas açılışın pandemi sonrasında Türkiyeli dostlarının katılımıyla yapılacağını söyledi. Hundt dünyada savaşların konuşulduğu sırada kendilerinin barışı, kardeşliği konuştuklarını ifade ederek bundan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Puspas: “İlk Fırsatta Çaycuma’yı Ziyaret Edeceğim” 

Stefan Hundt’tan 30 Ekim’de başkanlık görevini devralacak TobaisPuspas ise, henüz Çaycuma’yı görmediğini, Belediye Başkanı Bülent Kantarcı ile tanışma fırsatı olmadığını söyleyerek, kendileriyle tanışacakları günü heyecanla beklediğini ifade etti. Puspas kendinden önce başlayan bu ilişkileri daha da ileriye taşımaya kararlı olduğuna işaret ederek pandemi sonrasında ilk fırsatta Çaycuma’yı ziyaret edeceğini dile getirdi.

Kalembaşı: “Barış İçin, Kardeşlik İçin Çok Güzel Bir Örnek” 

Törenin bir diğer konuşmacısı Lennestadt Uyum Meclisi Başkanı Nedim Kalembaşı oldu. Böyle bir meydanın açılıyor olmasının barış için, kardeşlik için çok güzel bir örnek olduğunu söyleyen Kalembaşı, “Pandemi nedeniyle bir tür ön açılışını yaptığımız bu meydanın esas açılışını inşallah seneye çok daha büyük bir katılım ve coşkuyla yapacağız. Lennestadt ile Çaycuma arasındaki bu ilişkileri çok daha ilerilere taşıyarak kardeş kent ilişkisinde örnek bir model yaratacağız” dedi.

Kantarcı: “Çok Güzel Bir Tablo” 

Törene telefonla bağlanan Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Çaycuma’nın da adının verildiği meydanın açılışından duyduğu memnuniyeti ifade etti. Kantarcı eylül ayında yapılan seçime katılmayarak görevi 30 Ekim’de TobiasPuspas’a devredecek Stefan Hundt’a bundan sonraki yaşamında başarılar diledi. Yeni başkan Puspas’la en kısa zamanda tanışmak istediğini söyleyen Kantarcı, “Kendilerini Çaycuma’da ağırlamaktan büyük mutluluk duyacağım. Almanya’da beni çok mutlu eden çok güzel bir tablo var. Bu güzel tablonun oluşumuna katkı sunan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: