Zonguldak’ta 29 Ekim törenle kutlandı

Zonguldak’ta, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlandı. Valilik önünde bulunan alanda gerçekleştirilen Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97.Yıldönümü kutlama etkinliklerine; Vali Mustafa Tutulmaz, AKP Zonguldak Milletvekilleri; Ahmet Çolakoğlu ve Hamdi Uçar, CHP Zonguldak Deniz Yavuzyılmaz ve Ünal Demirtaş, Garnizon Komutanı ve Zonguldak Askerlik Şubesi Başkanı Yüzbaşı Ayhan Kafalı, Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, Cumhuriyet Başsavcısı Hüsnü Hakan Yağız, Zonguldak İl Emniyet Müdürü Ahmet Metin Turanlı, İl Jandarma Komutanı Albay Gönen Süslü, Sahil Güvenlik Komutanı Ahmet Yakın, üst düzey emniyet ve askeri erkan, muharip gaziler, şehit aileleri, daire müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile coşkulu kalabalık katıldı. Vatandaşlar alana ateşleri ölçülerek alındı  Zonguldak Belediyesi bayrak dağıttı Tören alanına girişlerde pandemi sebebiyle ateş ölçümü yapılarak vatandaşlar ve katılımcılar içeri alındı. Zonguldak Belediyesi zabıta ekipleri tarafından vatandaşlara bayrak dağıtıldı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 97.Yıldönümü kutlamaları ilk olarak Vali Mustafa Tutulmaz ve Belediye Başkanı Selim Alan’ın alanda tebrikleri kabulü ile başladı. Ardından Vali Mustafa Tutulmaz ve Belediye Başkanı Ömer Selim Alan halkın bayramını kutladı.

Vali Tutulmaz: ” Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” Daha sonra Vali Mustafa Tutulmaz yaptığı konuşmada Cumhuriyet Bayramını kutlayarak şunları ifade etti:

“Saygıdeğer Zonguldaklılar, Bugün şanlı tarihimizin dönüm noktalarından olan kurtuluş ve kuruluşumuzun simgesi Cumhuriyetimizin İlanının 97. yıl dönümünü, bu büyük  bayramımızı  coşku,  sevinç  ve  heyecan   içerisinde   kutlamayı arzu  etsek  de,   tüm   dünyayı   tehdit    eden   ve  halen   hızla   yayılan korona  virüs  salgını   nedeniyle    törenleri   maalesef   sembolik olarak dar   bir  katılım  ile  kutluyoruz.  Büyük  Atatürk’ün  19  Mayıs   1919’da Samsun’da yaktığı bağımsızlık ve özgürlük ateşiyle başlayan milli mücadele, tüm imkânsızlıklara  rağmen  Aziz  milletimiz  ve   kahraman    ordumuzun   büyük   bir   inanç,   azim  ve   kararlılığı   ile   zaferle   taçlanmış,    onurlu bir  yaşam  ve  aydınlık  bir   gelecek  için   yürütülen    bağımsızlık mücadelesi  sonucunda  büyük  Türkiye  Cumhuriyeti   devleti   kurulmuştur. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu,   pek çok imkânsızlığı ve zorlu şartlara   göğüs   gererek,  yüreğinde  vatan  sevgisi   ve   inançla    mücadele eden, canını feda etmekten bir an olsun çekinmeyen, onurlu, asil milletimizin   gücünün   tüm   dünyaya   ilan   edilmesidir. Vatanın bağımsızlığı, İstiklal ve hürriyeti için birçok cephede kahramanca  verilen mücadelede, binlerce şehit verilerek kazanılan Kurtuluş  Savaşımızın  ardından   Cumhuriyetimizin   kurulması, ilan edilmesi,  tarihin  kaydettiği  ender  ve   önemli    başarılardan    birisi olmuş,  özgür  ve  bağımsız  Türkiye   Cumhuriyeti  devleti  bu   büyük    azim  ve  inancın  eseri  olarak   doğmuştur.

Cumhuriyet  büyük bir erdemin, kararlılığın, azmin, birbirine kenetlenmenin,  millet  olarak el  ele  gönül  birliği  ile  hareket etmenin, hür ve bağımsız yaşamanın adıdır. Cumhuriyet her türlü gelişmeye ilerlemeye  açık  olan bir yönetim şekli,  milli birlik, beraberlik ruhu ve anlayışı  demektir. Egemenliğin  kayıtsız şartsız milletin olduğu,  halkın iradesinin Egemen  kılındığı  Cumhuriyet,  ülkemiz  ve  Aziz  milletimiz  için  kazanılan en  büyük  değerlerden  birisidir. Zorlu  bir  mücadeleden  çıkan  ülkemizin  cumhuriyetin   ilanı ile birlikte kaderi değişmiş, Türkiye Cumhuriyeti 97. yılda her alanda gerçekleştirdiği  atılım ve hamlelerle büyük ve güçlü bir devlet haline gelmiştir.

Cumhuriyetimizi korumak, kollamak, sahip çıkarak yaşatmak, Ülkemizin  ve  milletimizin  aydınlık  geleceği  için   çok   çalışmak,    hepimizin görevi  ve  ortak sorumluluğudur.  Bu görev ve sorumluluğun bilinciyle  hareket  ederek,   ülkemizi bilim ve teknolojinin aydınlığında muasır  medeniyetler seviyesinin   üstüne   taşıyarak, gücümüze güç katmalı, devletimizin  ülkesi  ve  milletiyle   bölünmez bütünlüğünün sonsuza  dek  sürmesi  için milli birlik ve beraberlik anlayışı içerisinde hareket  ederek  çok  çalışmalıyız. Unutmamalıyız  ki  dün olduğu gibi bugünde bağımsızlığımıza, milli birlik  ve  beraberliğimize  yönelen  saldırıların  arkasında,  gelişen, kalkınan, geleceğe güven ve umutla bakan, güçlü bir devlet seviyesine ulaşmamızdan  duyulan  rahatsızlık  vardır.  Cumhuriyet ortak değerler bütünüdür. Cumhuriyet çalışmak, ilerlemek, yükselmek, milli birlik ve beraberlik ruhu içerisinde huzurla yaşamak, ülkemizi yarınlara güven içerisinde taşımak azmi ve kararlılığı demektir.Tüm milletimizi kucaklayan, vatandaşlarımızı eşit haklarla donatan Cumhuriyetimiz, Aziz milletimizin, çok güvendiğimiz sevgili gençlerimizin, omuzlarında ve güvencesinde Büyük Atatürk’ün, “Cumhuriyet’i biz kurduk onu yaşatacak ve yükseltecek sizlersiniz.” söylemi doğrultusunda,   sonsuza  dek vatan sevgisi ve milli birlik beraberlik duygusu ile huzur,  güven  ve  barış   içerisinde   yaşayacak,  varlığını ilelebet  muhafaza  edecek,  hiçbir  kuvvet  ve  kötü emelin ülkemizin birliğini  dirliğini  bozmaya  gücü  yetmeyecektir.. Sevgili Gençlerimiz 1071’de Malazgirt’te Anadolu’nun  kapılarını  açan  ve  bizlere  emanet ederek  köklerimize  güç  veren,  1453’te İstanbul’un fethiyle çağa damgasını vuran,  emperyalist   devletlere  karşı   kurtuluş   mücadelesi veren  ve  1923’te  Cumhuriyeti  İlan  eden  bir  neslin  torunlarıyız.    Gençlerimize düşen görev, sizlere emanet edilmiş bu toprakları koruyup  kollamak,   gözetmek,  güvenle  geleceğe  taşımaktır.

Sevgili Gençlerimiz ne zorluklarla bugünlere geldiğimizi asla unutmamalı,  bu  şuurla  hareket  ederek,   ülkemizi  lider  ülke   konumuna ve  Devletimizin  2023,  2053  ve   2071 hedeflerine ulaştıracak şekilde azim  ve  kararlılıkla  çok  çalışmalıdırlar.  Bu duygu ve düşüncelerle saygıdeğer halkımızın Cumhuriyet Bayramını  en  içten  dileklerimle  kutluyor,  Cumhuriyetimizin  kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, bizlere Cumhuriyeti  armağan  eden  silah  arkadaşlarını,  bu  toprakları  bizlere vatan  yapan  Aziz   şehitlerimizi  saygı   ve   rahmetle, kahraman gazilerimizi  minnet  ve  şükranla  anıyorum. Cumhuriyet  Bayramımız  kutlu  olsun.”

Dereceye Giren Öğrencilere Ödüller Verildi

Öğrenciler tarafından şiirler okunmasından sonra şiir kompozisyon ve resim dalında dereceye giren ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine Vali Mustafa Tutulmaz, milletvekilleri Ahmet Çolakoğlu, Hamdi Uçar, Deniz Yavuzyılmaz, Ünal Demirtaş ve Belediye Başkanı Selim Alan tarafından ödülleri takdim edildi.

Minik Folklorcuların Ege Yöresi Halk Oyunu Büyüledi. Kutlamalar halk oyunları gösterisi ile son buldu. Minik folklorcuların Ege yöresi oyunu büyük beğeni topladı.

Vatandaşlar 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Coşkusu Yaşadı

Kutlamalara katılan vatandaşların ise Cumhuriyet Bayramı coşkusu görülmeye değerdi. Vatandaşlar ellerinde bayraklarla kutlamalara iştirak ettiler, Cumhuriyet coşkusunu yaşayan vatandaşlar yaptıkları açıklamada Cumhuriyet Bayramını kutladıkların ifade ettiler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: