“Timur Selçuk’un Melike Demirağ’la Birlikte 1981’de Brüksel’deki Büyük Direniş Gecesine Katılımı Cunta Tarafından Engellenmişti”

Türkiye müzik dünyasında iz bırakan sanatçılardan Timur Selçuk 6 Kasım günü İstanbul’da hayata veda etti. Ünlü müzisyen Münir Nurettin Selçuk’un oğlu olan Timur Selçuk, 70’li yıllarda “İşçi sınıfına selam”, “1 Mayıs Marşı”, “Nereye Payidar?” gibi eserleriyle Türkiye’deki sol direnişe de fiilen katılmıştı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) sanatçının ölümü üzerine şu mesajı yayınlandı: “Büyük usta, büyük sanatçı, DİSK Kültür Merkezinin ve DİSK Korosunun kurucusu, Türkiye işçi sınıfının müzisyeni Timur Selçuk’u kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Sesi meydanlarda, grev ve direniş çadırlarında, yankılanmaya devam edecek.”

Timur Selçuk, 12 Eylül darbesinden sonra TİP ve DİSK’in kuruluş yıldönümününe rastlayan 14 Şubat 1981 gecesi Demokrasi İçin Birlik adına Brüksel’de düzenlediğimiz büyük direniş gecesine o sırada yurt dışında bulunan Melike Demirağ’la birlikte katılmaya söz vermiş, katılımı gecenin afişlerinde duyurulmuş, ancak faşist cunta pasaportuna el koyarak yurt dışına çıkışını yasakladığı için Timur Selçuk Brüksel’e gelememişti.

O geceye konuşmacı olarak katılan TİP Genel Başkanı Behice Boran gibi Melike Demirağ da, eşi Şanar Yurdatapan’la birlikte Türk vatandaşlığından çıkartılan ilk sürgünler arasında yer alacaktı.

Paylaştığımız görselde o gecenin afişi ve toplantıda DİB Başkanı Doğan Özgüden geceye katılan Melike Demirağ’la birlikte Timur Selçuk’un geceye neden katılamadığını açıklarken görülüyor.(Artı Gerçek)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: