Yavuzyılmaz; “TTK’nın yer üstü işçilerinin eşit işe eşit ücret” talebini bakana tekrar sordu

Plan ve Bütçe Komisyonunda “Zonguldak” konuşuldu. Türkiye Büyük Millet Meclisinin (TBMM) en önemli komisyonlarından biri olan Plan ve Bütçe Komisyonunun bu ayki görüşmelerinde, ilgili Bakanlıkların 2021 yılı bütçeleri belirlenirken, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, komisyona gelen Bakanlara ilettiği konular ile Zonguldak’ta yer alan sorunları gündeme getirmeye devam ediyor.

Dün itibariyle gerçekleşen, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığının görüşmelerinde, Türkiye Taşkömürü Kurumunun, (TTK) Türkiye Varlık Fonu (TVF) ve Maden Holding bünyesine alınacağı iddiaları Yavuzyılmaz’ın sorusu ile açıklığa kavuşurken, Bakan Dönmez in yanıtı ile mevcut düzenlemenin TTK’yı kapsamadığını belirtildi.

CHP’li Milletvekili, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının bütçe görüşmelerinde ise Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’a TTK’nın yer üstü işçilerinin eşit işe eşit ücret talebini yineleyerek, bu konuda verilen sözleri hatırlattı ve Bakanı verdiği sözü tutmaya davet etti.

Yavuzyılmaz, ayrıca şehit madenci ailelerine kamuda istihdam hakkı tanıyan yasanın genişletilmesiyle ilgili verdiği kanun teklifine değinerek, “2003-2014 tarihleri dışındaki şehit madenci ailelerine devlette istihdam hakkını neden vermiyorsunuz? Kanun teklifi düzenledik ancak geçit vermediniz.” Diyerek eleştirilerde bulundu.

Plan ve Bütçe Komisyonu bu hafta çalışmalarına Milli Savunma Bakanlığı ve Gençlik Ve Spor Bakanlıklarının bütçe görüşmeleri ile devam edecek.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: