Devrek’te Meclis Dev ekrandan izleniyor

Devrek’te Çetin Bozkurt seçilmesiyle birlikte Meclis çalışmalarını kamuya açık, şeffaf bir yönetim tarzı sergilemiş ve ilk meclisini de halka açık parkta yapmıştı. O meclis toplantısını izlemiştim.

Aradan epey zaman geçti. Bu kez Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt’u tekrar ziyaret etme fırsatım oldu.

Sıcak, samimi bir sohbet gerçekleştirdik. Özellikle Yerel Yönetimlerin bu aylarda gerçekleştirdikleri Plan-Bütçe tartışmaları konusunda karşılıklı görüş alışverişi yaptık.

Çetin Başkan ilk günkü halka karşı açıklığı, şeffaflığını bugünün (pandemi) şartlarında sürdürmeye devam ediyor.

Devrek’te Meclis toplantıları herkesin rahat görebileceği bir noktadan dev ekrandan halka açık veriliyor.

Çetin Başkanla sohbette özellikle nüfus oranlarından, belediye gelirlerinden konuştuğumuzda, halkta yanlış bir davranışın, alışkanlığın olduğuna dikkat çekti.

Özellikle kırsalda, köyde evi-yurdu olanlar seçim zamanları nüfuslarını oralara kaydırmalarından ötürü doğal olarak belediye gelirlerinde de önemli bir kayıp yaşandığına dikkat çekti. Örneğin Devrek’in yaklaşık nüfusu 37 binlerde iken bugün genel bütçeden oran oldukça farklı yaklaşık 17 bin kişi köylerde görünüp merkezde oturuyor ve belediye hizmetlerinden faydalanıyor. Başkan bunun için radikal önlem alacağını bunun üzerinde çalışma yaptıklarını dile getirdi. Çok doğru bir çalışma çünkü merkezi bütçeden 17 Bin kişi eksik olarak yansıyor. Vatandaşların bu konularda daha hassas olmalı ve bizlere yardımcı olmalıdır diye de ekledi. Bende katılıyorum. Eğer hizmeti belediyeden bekliyorsan o zaman kaydını da o belediye sınırlarında olması en doğaldır.

İbrahim Tığ’a Hayırlı olsun ziyareti

Değerli dostum, Yazar-Gazeteci İbrahim Tığ yaklaşık dört ay önce Devrek Belediye’sinde basın danışmanlığı görevine getirilmişti. Uzaktan kutlamıştım bir türlü hayırlı olsun ziyaretine gidememiştim. Biraz Pandemi birazda işlerin yoğunluğu. Geçtiğimiz hafta İbrahim kardeşimi ziyaret ettim. Hayırlı olsun, başarılar diledim. İbrahim nazik, nezaketli, bir o kadarda alanında dolu, birikimli bir dostum.

Birlikte güzel zaman geçirdik, sohbet ettik. Biraz mesleğin bugün geldiği noktaları, biraz siyaset-edebiyattan, yayıncılıktan epey dertleştik. Şehir Edebiyat dergisinin yıllarca bu noktaya gelmesindeki emeğini, federkarlığını konuştuk. Gerçekten zor iş, yıllarca yayın çıkarmak, kalıcı olmak, güvenilir ve samimi olmak. İbrahim bunları başarmış bir dostum. Çarşıda bir iki gezinti yaptık. Zonguldak’tan farklı ve etkilendiğim konu. Bir kaç kafe restoranı vb de kitaplıkların, sanata edebiyata yönelik resim ve posterlerin olması dikkatimi çekti.

İbrahim’in kent insanı ile ilişkisini söylemeye gerek yok.Oldukça sıcak, samimi.

İnsanın böyle dostlarının olması güzel. Darısı olmayanlara.

İyi ki Varsın İbrahim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: