Kayınova: “Suya Yüzde 30 Zam Yaptınız”

Zonguldak Belediye Meclisi’nin Kasım Ayı 2’nci Birleşiminde görülen, 2021 yılı performans programı mecliste tartışmalara neden oldu. Belediye Başkanı Ömer Selim Alan Başkanlığı’nda yapılan mecliste Plân ve Bütçe Komisyonu’nun raporlarına göre; suya yüzde 23 zam yapıldı. Suya yapılan zamma Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkan Vekili Atınç Kayınova ve CHPli  Üye Turgut Aydın tepki gösterdi.

Kayınova: “Şeffaflık yok”

Meclisin açılışında; 2021 performans programıyla ilgili söz alan CHP Grup Başkan Vekili  Kayınova “Zonguldak Belediyesi personel olarak şişiyor. Personel alımında ve diğer konularda şeffaf davranacağınızı söylediniz Ancak burada bir şeffaflık yok. Devletin yaptığı işler belediye yapıyormuş gibi gösterilmiş. Olsun sizin sayenizde yapılıyor, teşekkür ederiz. Seçim zamanında verdiğiniz vaatlerle yaptığınız işlerin arasında çok fark var. Verdiğiniz vaatlerin çok gerisinde kaldınız. Hayvan Barınağı’nı Valilik yapıyor biliyorduk, belediyenin hizmetiymiş gibi yazılmış” dedi.

Alan: “Siz muhalefetsiniz, tabi ki muhalefet görevini yapacaksınız”

Hayvan barınağı ile ilgili CHP’lilerin eleştirisine yanıt veren Başkan Ömer Selim Alan “Zonguldak Belediyesi’nin yapması gerekeni İl Özel İdare yaptı. Bu Zonguldak Belediyesi’nin ayıbıdır. Geçmişteki arkadaşların bu konuyla ilgili ağzını açıp eleştiri yapması abesle iştigaldir. Siz muhalefetsiniz, tabi ki muhalefet görevini yapacaksınız” dedi. 

Alan: “Muharrem abi 10 sene görev yaptı, madem çok iyiydi neden bir daha aday göstermediniz”

Başkan Ömer Selim Alan, hizmet tartışması büyüyünce CHP’lileri Muharrem Akdemir üzerinden eleştirdi. Belediyenin CHP dönemini eleştiren Alan “Alt yapıların yüzde 80’i yapıldı’ denildi. Nerde yapılmış, sahaya bir çıktık alt yapının yüzde 20’si bile yapılmamış. Sanki Muharrem Akdemir Zonguldak’ı Paris yaptı da onun dönemini savunuyorsunuz. Muharrem abi 10 sene görev yaptı, madem çok iyiydi neden bir daha aday göstermediniz. Tabi siz de 10 senenin üzerine kaybettiniz, kaldıramıyorsunuz sizi de anlıyorum” dedi.

Bütçe ve performans programı okunmaya ve sonrasında oylanmaya başlandı. Belediye gelir tarifesinde su fiyat güncellemesi içeren madde meclisi karıştırdı.

Aydın: ““Suya zam yüzde 23 ‘e tekabül ediyor”

CHP Meclis Üyesi Turgut Aydın, su zammını eleştirerek “Suya zam yüzde 23 ‘e tekabül ediyor. İndirim beklerken bindirim olmuş. Aynı kalsın bari. Bartın, Karabük, Bolu, Düzce Belediyeleri arasında AKPli Belediye suda zam şampiyonu oldu. Su maliyeti azaltılsın. Kayıp kaçak düşürülsün. Hiç zam yapılmasın” diye tepki gösterdi. 

Kayınova: “Suya Yüzde 30 Zam Yaptınız”

CHP Gurup Başkan Vekili Atınç Kayınova ise “Suya yüzde 30 zam yaptınız. Esnafa yüzde 35 ek yük getirdiniz. Katı atıkta da zam yaptınız. Suyun fiyatı mı düşüreceğiniz zaman yüzde 30 zam yaptınız. Bir sonraki mecliste ya siz ya da biz ‘suya zammı iptal’ edelim teklifini getireceğiz. Her haneye ortalama yüzde yirmi zam” diye tepki gösterdi.

Alan; “Suyun maliyetini azaltmak için elektrik üreteceğiz”

Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, eleştirilere cevap vererek, “Biz barajda kayıp kaçağın bu kadar çok olduğunu bilmiyorduk. Kayıp kaçağı önledikten sonra Zonguldak’taki su fiyatlarını en ucuz seviyelere çekeceğiz. Suyun maliyetini azaltmak için elektrik üreteceğiz. Yüzde 12 zam yaptık, enflasyon oranında. Suya geldiğimiz zaman indirim yapmıştık. Barajda maliyetler arttı. Vatandaşlarımızın bizi anlayışla karşılayacağına inanıyoruz. Barajdaki kayıp kaçağı önüne geçip Zonguldak olarak en ucuz suyu içeceğiz. Bunun için çaba içerisindeyiz” dedi.

Mecliste 190 milyonluk 2021 yılı bütçe kararnamesi tek tek madde madde başlıklar halinde okunarak oylandı. CHP bütçe ile ilgili bütün maddelere ret oyu verdi.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: