“Sınavların 4 Ocak sonrası yüz yüze yapılması planlanıyor”

MEB’den il eğitim müdürlüklerine gönderilen genelgede yüz yüze sınavların 4 Ocak 2021’den itibaren yapılmasının planlandığı, Covid-19 salgınının seyrine göre sınavlarla ilgili sürecin duyurulacağı ifade edildi.

 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzasıyla resmi ve özel örgün eğitim ile hayat boyu öğrenme kurumlarında 20 Kasım 2020’den 4 Ocak 2021’e kadar yüz yüze eğitime verilen araya ilişkin il milli eğitim müdürlüklerine yazı gönderildi.

Covid-19 salgını nedeniyle yüz yüze eğitime ara verilmesi nedeniyle 4 Ocak 2021’e kadar hiçbir sınavın yapılmayacağının belirtildiği genelgede sınavların bu tarihten itibaren yüz yüze yapılmasının planlandığı ifade edildi.

Gönderilen yazıda alınan şu kararlar duyuruldu:

  • Hastalık, izin ve benzeri nedenlerle canlı ders uygulaması yapamayan öğretmenlerin yerine öğretmen görevlendirmesi yapılacak.
  • Okul yönetimleri tarafından zümre öğretmenleri ve rehberlik servisinde görevli öğretmenlerle birlikte yapılacak planlama doğrultusunda öğretmenler haftada en az bir gün okula giderek değerlendirme yapacak ve sınıf defterlerini işleyecek.
  • 4 Ocak’a kadar yüz yüze veya uzaktan olmak üzere hiçbir şekilde sınav yapılmayacak. Bu tarihten sonra sınavların okul ortamında yüz yüze yapılması planlanıyor ancak 4 Ocak’tan sonra ölçme ve değerlendirme faaliyetleri salgın sürecinin seyrine göre değerlendirilecek ve ayrıca duyurulacak.
  • Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM) öğrenci seçim sürecinde yetenek alanlarına ilişkin olarak gerçekleştirilen bireysel değerlendirmeler yapılmayacak.
  • Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında aralarında motorlu taşıt sürücüleri kursları, iş makineleri sürücü eğitim kursları gibi yaygın eğitim faaliyeti yapan özel öğretim kurumlarında dönem sonu sınavları sokağa çıkma kısıtlaması kurallarına uygun şekilde gerçekleştirilecek.
  • Destekleme ve Yetiştirme Kursları ile takviye kurslarına 4 Ocak 2021’e kadar ara verilecek ayrıca pansiyonlarda da barınma hizmeti verilmeyecek.
  • 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı için ilkokul 3’üncü sınıflara yönelik İlkokullarda Yetiştirme Programı (İYEP) uygulama süreci ve takvimine ilişkin işlemler, okulların yüz yüze eğitime açılmasına kadar ertelendi.

TIKLAYIN – “Gönül isterdi diğer ülkeler gibi okullarda buluşalım ama ülke koşulları…”

(BİA)

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: