“SOL’da birleşelim, örgütlenelim örgütlü gücümüzle DEĞİŞTİRELİM.”

SOL Parti halkın acil sorunlarına sahip çıkmak, bu tek adam diktası altındaki karanlık düzeni değiştirmek için bir yürüyüş başlatıyor.

Sol Parti Zonguldak İl Yönetimi yayınladığı açıklamada, “Sömürü, Baskı Düzenini Topyekûn, DEĞİŞTİRELİM, Açlık, Sefalet, Karanlık Son  bulsun. Halkı sokakta aç bırakan, salgında, depremde öldüren bu zulme son vermek, haraminin iktidarını yenmek için bu yolda birlikte yürümeye çağırıyoruz.

Bu ülkenin gençleri, kadınları, işçileri, emekçileri hayatlarından memnun değil. Bir avuç sömürücü zorba dışında kimse bu gidişattan memnun değil. Kimse bu ülkede mutlu değil, huzurlu değil.”diye ifade etti

Açıklamada şu özetle şu görüşler dile getirildi;

Tek Adam Gidecek Halk Yönetecek

Ülkemiz bu tek adam rejiminden kurtarılmalı. Tek adam rejiminden çıkış ve gerçek demokrasinin kurulması için anayasa dahi siyasi partiler ve seçim yasaları, özgürlükçü bir anlayışla yenilenmeli. Demokrasi sadece seçim değildir, demokrasi Parlamentonun işlevlenmesiyle sınırlı bir şey değildir. Yıllardır bu ülkeyi, halk adına yönettiler. Sermayenin, patronlara çıkarlarını kolladılar. Şimdi bu yönetim tek kişiye kadar darıldı. SOL Parti, halkın kendi kendini yöneteceği bir demokrasinin nüvelerini de bugünden yaratmak, bir halk demokrasisini kurmak için mücadele ediyor, bu mücadeleye katılın söz de, karar da, iktidar da halkın olsun.

Sermayenin Tahakkümü Sona Erecek; İşsizlik ve Yoksulluk Bitecek

Açlık var, yoksulluk var, işsizlik var. Çünkü fabrikalar kapatıldı, köylü üretemez hale geldi. Kölece çalışma koşulları dayatıldı. Tüm bunları değiştireceğiz. Fabrikalar açılacak, toprak işlenecek… İşçiler, köylüler ürettiği hakkında söz ve karar sahibi olacak. Kölece çalışma koşulları sona erdirilecek, sermayenin azgın sömürüsüne son verilecek. İşsizlik, yoksulluk, açlık bitecek. Sermayenin tahakkümünü yeneceğiz.

“SOL’da birleşelim, örgütlenelim örgütlü gücümüzle DEĞİŞTİRELİM.”

Yaşamak İçin Değiştirelim!

Salgın yoksul halkın canını alıyor, hastaneler ve yoğun bakımlar doldu,112’ler için sıra bekleniyor, rakamlar gizleniyor, mezarlıklar da yer kalmıyor açıklamaları yapılıyor. Sağlık bakanı maske-mesafe tekerlemesi ile suçu halka, yükü sağlık çalışanlarına yıkmaktan başka bir şey yapmıyor, yapmaz da. Çünkü yoksul emekçi halk onların umurunda değil! Bu salgın kontrol altına alınır ve hatta durdurulur. Bunu bilime, halka sırtını dönen, sermaye ve bir avuç azınlığı palazlandıranlar yapamaz! Biz hep birlikte yapabiliriz.

– Halkın evde kalması için zorunlu işler dışındaki tüm işler acilen durdurulmalı. Emekçilere ücretli izin verilmeli.

– Salgının yayılmasını önlemek sahada mümkün. Afrika ülkeleri koruyucu sağlık hizmetlerine önem vererek salgını engelledi. Birinci basamak sağlık hizmetlerine her türlü kaynak aktarılmalı.

– Kamu hastanelerinin İstanbul başta olmak üzere çoğu ilde yoğun bakımları doldu. Özel hastaneler parayla yoğun bakım satıyor, devlet seyrediyor. Tüm özel hastaneler kamu denetimine alınmalı, kamulaştırılmalı. Yoğun bakım yatakları ve tedaviler ücretsiz sunulmalı.

– Tüm topluma yaygın test yapılmalı. Sağlık hizmetlerine bütçeden kaynak aktarılarak, sağlık ücretsiz olmalıdır.

– Mevsim kış. Yeterli grip aşısı getirmeyen yönetenler salgının yayılmasını sağladılar. 25 milyon kronik ve 65 yaş üstü yurttaşa yeterli grip aşısı sağlanmalı. Bu ülkeyi aşıda, ilaç da tıbbi teknolojide dışa bağımlı hale getirdiler. Aşı, ilaç üretiliyordu. Yine üretilmeli!

– Tüm hastaneler pandemi hastanesi yapıldı. Korona dışı hastalar gidecek hastane bulamayıp, özel hastanelere para döküyor, parası yoksa ölüyor. Her ilde pandemi dışı hastaların ücretsiz yararlanacağı hastaneler ayrılmalı.

– Salgına karşı bağışıklık sistemini güçlendirilmesi için barınma vb. temel ihtiyaçlar ücretsiz karşılanmalı. Halkın hastalanmasını engelleyecek kamucu politikalar yürütülmeli.

– Sağlığı; meslek odaları, sendikalar, bilimsel kuruluşlar, sağlık emekçileri ve halk demokratik planlama ile birlikte yönetilmeli.

Emekçilere İnsanca Yaşam, Emekçiler Yönetecek!

Hastalık ve işsizlik-açlık arasında kalan işçiler, emekçiler hastalanıyor, ölüyor. 2020 yılının ilk dokuz ayında 1493 işçi iş cinayetinde öldürüldü. Salgın fabrikalarda yayılıyor. Önlem alınmıyor, kölece çalışma koşulları dayatılarak çalışma rejimi otoriterleştiriliyor. Her gün emekçilerin yüzyıllık kazanımları olan kıdem tazminatı, işsizlik fonu gibi hakları gasp edilmek için sermayeye teşvik yasaları hazırlanıyor. Kölece çalışma koşullarına mahkum değiliz. Değiştirelim.

– Tüm işyerlerinde sağlıklı, güvenli çalışma koşulları sağlanmalı.

– İşsizlikle tehdit edilen ve fiilen 50 saatin üzerine çıkan esnek çalışma kaldırılmalı. Haftalık çalışma saati 35 saat olmalı. Böylelikle işsizlik sorunu çözülür, 6 milyonun üzerinden insan istihdam edilir.

– İşçilere, emekçilere ücretsiz servis, yemek, kreş sağlanmalı.

– İşyeri örgütlenmelerinin, sendikalaşmanın önündeki tüm yasaklar kaldırılmalı. Özgür, bağımsız toplu sözleşme hakkı tüm işçilere sağlanmalı.

SOL Parti, sermayenin tahakkümüne son vermek, fabrikaları, atölyeleri işçilerin yöneteceği emek egemen bir düzen için mücadele eder.

İnsanca bir yaşam ve düzen için yaşamak için değiştirelim!

Kadınlar Sol Parti’de Birleşelim; Hayatı Değiştirelim

İslamcı ve faşist iktidar bloku mevcut siyasal, ekonomik ve toplumsal ortamı yaratırken bastığı en önemli zeminlerden biri kadınlar. Bizlerin adına, varlığına, haklarına, hayatlarına savaş açtılar. Yaşamlarımızı fıtrat-fetva-şiddet sarmalı içerisine hapsetmek isteyen gerici ve kadın düşmanı söylem ve politikalarla örülmüş yeni bir toplumsal cinsiyet rejimi kurdular. Bu politikaların sonucu giderek artan kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleridir.”

Haklarımızı, hayatlarımızı, geleceğimizi gerici karanlığa teslim etmeyeceğimizi haykıran bir barikatı direnç ve mücadele ile kurduk. Bu direnç ve mücadeleyi politik, örgütlü ve kurucu bir perspektifle büyüteceğiz. Gerici ve cinsiyetçi toplumsal cinsiyet rejimini bütünlüklü bir kavgayla yıkacağız.

SOL, Devrimci Feminist Politikayı Birlikte Kuralım; Birlikte Değiştirelim

– Şiddete maruz bırakılan, yaşamları çalınan kadınların can güvenliğinin sağlanması, erkek şiddetine son verecek önlemlerin alınması son derece acildir.

– 6284 sayılı yasa ve İstanbul Sözleşmesi, hiçbir bahaneye yer bırakmayacak şekilde uygulanmalıdır.

– Kadınların her tür ezilme biçimi ve her düzeyde erkek egemenliği ortadan kaldırılmalıdır. Toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlayacak her türlü önlem alınmalıdır.

– Cinsel kimlik ve cinsel yönelim temelli ayrımcılık ortadan kaldırılmalıdır.

– Kadınlar olarak taleplerimiz etrafında yürüteceğimiz topyekûn bir mücadele için SOL’da birleşelim.

Laik, özgür, eşit bir yaşamı, bir ülkeyi inşa edecek sol, devrimci ve feminist bir politikayı birlikte kuralım.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: