Altıyedi’nin 6. sayısı raflarda

ZOKEV tarafından üç ayda bir yayımlanan sanat edebiyat dergisi Altıyedi’nin “Yalnızlık” temalı 6. sayısı çıktı.

Zonguldak Kültür ve Eğitim Vakfı’nın (ZOKEV) yayımladığı Altıyedi sanat edebiyat dergisinin 6. sayısı çıktı. Güz 2020 tarihli olarak çıkan derginin “Yalnızlık” temasına ayrılan bu sayısında kentin yetiştirdiği değerli şair İ. Behçet Kalaycı’nın şiirlerini irdeleyen Kürşat Coşgun imzalı “İ Behçet Kalaycı ve Türküsüz Kent’in İnsanları” başlıklı broşür ek olarak veriliyor.  Geçtiğimiz aylarda yitirdiğimiz Zonguldaklı ozan Mehmet Yılmaz Karaibrahimoğlu3 yazı ile anılırken, derginin bu sayısı daniteliğiyle dikkat çekiyor.

Zengin Yazı Kadrosu 

Dergide yazı, şiir, karikatür, öykü, deneme gibi ürünleri yer alan isimler şu şekilde sıralanıyor: Ahmet Özer, Hasan Hakkı Eldem, Cemal Sakallı, Salih Bolat, Levent Tarhan Gümüş, Selahattin Yalkın, Sait Özden, Nilüfer Benal, Duran Aydın, Kemal Gökhan, Cemil Cahit Yavuz, Nevruz Uğur, Hüseyin Köse, Hamit kalyoncu, Kadir İncesu, Kürşat Coşgun, Celal Karaca, Fatma Hatun Esen, Betül Dündar, Meral Saklıyan, Ahmet Öztürk, İbrahim Karaca, Üzeyir Karahasanoğlu, Yiğit kerim Aslan, Bora Ercan, Gaye Ebcim, Aladdin Kara, Gürdal Özçakır, Hasan Ünal Merve Tarhan, S. İpek OrtaerMontanari, Ayça Şebnem, Şafak Yüca, Ece Bakioğlu, Hikmet Kuşhan, Hüseyin Sönmez, M. Utku Yeşilöz, Tuncay Taştan, Eylem Bahar, Çağrı Özbilgi, Hüseyin Esen, Betül Sinanoğlu, Mehmet Yılmaz Karaibrahimoğlu, Utku Şahin, Rıdvan Yıldız, Barış Akkurt, Hasan Çakır ve Ozan Akar.

Sanatın Edebiyatın Soluğunun Duyumsanmasını Sağlamak Görevimiz 

Derginin başyazısını yazan ZOKEV Yönetim Kurulu Başkanı Kürşat Coşgun şunları söylüyor: “Her şeye karşın sanat, Her şeye karşın edebiyat! Başlıklı yazsında şunları söylüyor: Covid-19 salgını bir yandan ölümcüllüğüyle insanları vururken, bir yandan da durumu fırsata çeviren baskıcı iktidarlar tarafından kültür ve sanatı da nefes alamaz bir noktaya getirdi. Sanatın her alanı üzerinde yaratılan bu hoyrat iklim gittikçe daha da büyümekte, insanlar adeta sanatsız bir yaşama mahkûm edilerek soluksuz bırakılmaktadır; hayatı yaşanır kılabilmenin uğraşı içinde olan sanatçılar ve kültür insanları her gün biraz daha ağır koşulların içine doğru itilmektedir. Sanatçıların üretim ve yaratım süreçleri kadar, ürettiklerini paylaşabilecekleri ortam için de mücadele etmeye zorlayan yeni bir dönem var önümüzde. Hepimize yeni sorumluluklar ve ödevler yükleyen bu yeni dönemde, sanatın ve edebiyatın soluğunun yaşamın her alanında duyumsanmasını sağlamak başlıca görevimizdir.”

Mehmet Yılmaz Karaibrahimoğlu’nubir Kez Daha Sevgiyle Anıyoruz 

“Geçen sayımızda şair Mehmet Yılmaz Karaibrahimoğlu’nun Şiir Sözlüğü’nü bir kitapçık olarak hazırlamış ve okuyucularımıza sunmuştuk. Ne yazık ki bu kitapçığı Mehmet ağabeyimiz göremedi. Dergimizin matbaadan elimize ulaştığı gün onu koronavirüsten yitirdiğimizin haberini aldık. Bu sayımızda Hamit Kalyoncu, Ahmet Öztürk ve Kadir İncesu’nun yazılarıyla sevgili şairimizi bir kez daha sevgiyle anıyoruz.”

Kış Sayımızın Dosya Konusu: “Geçmişi Beklemek” 

“Bu sayımızda ‘Zonguldak’ın öğretmeni’ İ.Behçet Kalaycı’nın ölümsüz yapıtı Türküsüz Kent adlı şiir kitabı üzerine yapılmış bir incelemeyi yine Kürşat Coşgun’un kaleminden hazırlanan kitapçıkta okuyacaksınız. Dosyamızı ise insanlık kadar eski bir konuya ayırdık: Yalnız-lık. Yalnızı ve yalnızlığı anlatan birbirinden güzel yazılarıyla katkı veren yazarlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Aynı katkıyı Kış sayımızın dosya konusu olan ‘Geçmişi Beklemek’ için de alacağımızdan hiç kuşkumuz yok.

Dergimiz yayınlanmaya başladığı günden bu yana edebiyatın her alanında üretilmiş çok sayıda yapıt bizlere ulaşıyor. Bu ürünleri dergimizin fiziksel koşulları oranında okuyucu ile buluşturmaya çalışıyoruz. Bunu yaparken de öncelikle elimize ilk gelenleri değerlendirmeye, diğer ürünlere de ilerleyen sayılarda yer vermeye çalışıyoruz. Bize ürün gönderen dostlarımız bilsinler ki belirli bir yetkinlikte olan her ürüne mutlaka dergimizde yer verilmektedir.

Kış sayımızda buluşmak dileğiyle…”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: