‘Pandemi Sonrasında İnsanlık’ Başlıklı Söyleşi gerçekleşti

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan ‘Pandemi Sonrasında İnsanlık’ Başlıklı Söyleşiye Katıldı

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü,  Psikiyatrist, Yazar ve Aktivist Prof. Dr. Nevzat Tarhan Üniversitemizde ‘Pandemi Sonrasında İnsanlık’ başlıklı  online söyleşinin konuğu oldu.

20 Kasım Cuma günü İnstagram üzerinden canlı olarak yayınlanan, Bülent Ecevit Üniversitesi Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Koordinatörü Fehmi Gür’ün moderatörlüğünde gerçekleştirilen söyleşide, Prof. Dr. Tarhan, tüm dünyada  ve ülkemizde olumsuz etkileri devam eden yeni tip koronavirüs (COVID-19) pandemisin insanlık üzerindeki psikolojik etkilerine değindi.

Küresel salgının fizyolojik problemler yaratmasının yanı sıra psikolojik ve davranışsal sorunlara da sebep olduğunun altını çizen Tarhan, pandeminin  bireyin psikolojisi üzerindeki etkilerini gündelik hayattan örnekler vererek paylaştı. Pandemi sürecinin doğurduğu psikolojik ve sosyolojik etkilerin virüs hızında yayıldığını belirten Prof. Dr. Tarhan, bu sürecin beraberinde çok fazlaca belirsizlik durumu olduğunu, belirsizliğin ise insanlıkta korku ve endişe duygularının yoğunlaşmasına yol açtığını belirtti.  Tarhan, insanların kaygı ve korku duyguları içinde olmasının oluşan tabloda normal ve doğal olabileceğini, yapılması gerekenin ise  farkındalık psikolojisi ile bu duygularla sağlıklı başa çıkma yollarını geliştirmek olduğunu ifade etti. Pandeminin insanların alışkanlıkları, davranışları ve iletişimleri üzerinde de önemli değişiklikler oluşturduğunu belirten Prof. Dr. Nevzat Tarhan, stres yönetimi, öfke kontörlü ve kaygı yönetimi üzerine ipuçları vererek, süreci sağlıklı geçirmek için neler yapılması gerektiği yönünde bilgileri de katılımcılarla paylaştı.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: